MS vo futbale 2018: Všetko čo potrebujete vedieť (novinky, postupový kľúč, rekordy)

Image

A nielen to. V článku sa dozviete kompletné zloženie jednotlivých skupín, zaujímavosti, ako aj to, ako sa k MS 2018 postavila RTVS.

Počas postupného predstavovania jednotlivých skupín sa udiali ďalšie zaujímavosti, ktoré môžu mať na celý priebeh šampionátu väčší, či menší dopad....

1. Treba si tak dať pri tipovaní pozor najmä na to, ako zareaguje Španielsko na nevídanú zmenu trénera Julena Lopeteguia, ktorý sa v utorok dohodol, že po MS 2018 preberie Real Madrid, na čo ho Španielska futbalová federácia prepustila z funkcie. Na jeho miesto bol ešte v stredu nominovaný bývalý stredný obranca Realu a Španielska Fernando Hierro. Skúseností s trénovaním nemá príliš veľké, keď ako hlavný coach viedol iba Oviedo v sezóne 2016/2017. Na margo situácie Lopeteguia povedal "Som z toho smutný, ale dúfam, že napriek tomu vyhráme svetový šampionát. Môj odkaz znie: Máme skvelý tím a dúfajme, že môžeme dokráčať k víťazstvu na MS. Teraz vám nemôžem povedať viac." Tak či tak, nami načrtnutý vývoj tejto skupiny môže mať pri zaváhaní Španielska s Portugalskom vážne trhliny.
2. Egyptský klenot Salah bude možno fit už na prvý zápas. A to môže riadne zmeniť vývoj v skupine "A", ktorý sme načrtli v našom článku tu. Preto si pred zajtrajším zápasom Egypt-Uruguaj najskôr prezrite zostavy, ktoré by mali byť známe hodinu pred zápasom. Až potom tipujte. Aj keď ktovie, či sa po dlhšej bezzápasovej pauze vráti Salah v optimálnej forme.
3. Tlak na Pogbu. Toto by malo mať asi najmenší dopad (na hru Francúzska) z tejto trojice prípadov. Tlak je na neho vyvíjaný hlavne (o to nepochopitelnejšie to je) od bývlých reprezentantov FRA. Napríklad Frank Leboeuf vyhlásil "Nemyslím si, že v sobotu by mal hrať. A možno by nemal hrať vôbec. Tolisso a Matuidi sú lepší." My si však myslíme, že Pogba sa cez kritiku prenesie pomerne ľahko a na jeho hru to nebude mať vplyv.
4. Brazília vo veľkej pohode. Výbornú formu Brazílie a pohodu v tíme môže ešte zvýrazniť fakt, že sa tešia veľkej podpore domácich fanúšikov. Na jednom z tréningov ich prišlo na štadión viac ako 4,000.

Ale poďme k samotným Majstrovstvám sveta 2018, teda konkrétne ku kompletnému zloženiu skupín, bodovaciemu systému, postupovým kritériám, k postupovému kľúču, a aj k tomu, ako sa k MS postavila RTVS. Na záver Vám priblížime niektoré zaujímavosti a rekordy z MS.

1. Na Majstrovstvá sveta si zahrá 32 tímov, ktoré sú rozdelené do 8 skupín, pričom z každej z nich postupujú dvaja najlepší do osemfinále (v skupine hrá každý s každým po jednom zápase):

A B C D E F G H
Rusko Portugalsko Francúzsko Chorvátsko Švajčiarsko Švédsko Belgicko Poľsko
Uruguaj Španielsko Peru Island Srbsko Nemecko Anglicko Kolumbia
Egypt Maroko Dánsko Argentína Brazília Mexiko Tunisko Senegal
Saudská Arábia Irán Austrália Nigéria Kostarika Južná Kórea Panama Japonsko

 

2. Body v zákl. skupinách sú pridelované klasicky, teda za výhru sú 3 body, remízu 1 bod a prehru 0. V zákl. skupinách sa nepredlžuje.

3. O poradí v tabuľke (postupe) rozhoduje po 3. kolách: 1. počet bodov, 2. gólový rozdiel (nie vzájomný zápas), 3. počet strelených gólov. V prípade, že toto nerozhodne (prípadne minitabuľka 3 tímov s rovnakým počtom bodov), tak rozhoduje tzv. fair-play bodovanie: žltá karta (prvá) je mínus jeden bod, červená karta po druhej žltej karte znamená mínus 3 body, priama červená karta znamená mínus 4 body, žltá karta a priama červená karta (bez druhej žltej) znamená mínus 5 bodov. Ak by nerozhodlo ani toto, tak rozhodne žreb.

4. Vo vyraďovacej fáze na seba narazia mužstvá v osemfinále (OF) takto: A1 (víťaz skupiny A)-B2 (druhý tím zo skupiny B) (OF1), C1-D2 (OF2), E1-F2 (OF3), G1-H2 (OF4), B1-A2 (OF5), D1-C2 (OF6), F1-E2 (OF7), H1-G2 (OF8). Vo štvrťfinále (ŠF) sa potom stretnú víťazi zápasov OF1-OF2 (ŠF1), OF3-OF4 (ŠF2), OF5-OF6 (ŠF3), OF7-OF8 (ŠF4). V semifinále si zahrajú spolu víťazi zápasov ŠF1-ŠF2 a ŠF3-ŠF4. Víťazi týchto zápasov si zahrajú finále Majstrovstiev sveta 2018.

5. Presný rozpis zápasov nájdete tu.

6. Vysielanie RTVS by malo byť naozaj dobre spracované. Okrem odvysielania 64 zápasov ponúkne RTVS aj denné hodinové Highlighty z diania na šampionáte. Zo 64 zápasov odvysielajú 56 v priamych prenosoch a 8 zo záznamu. Veľkou a príjemnou novinkou má byť nové televízne štúdium so špeciálnou virtuálnou grafikou. Z dejiska šampionátu bude zápasy komentovať Marcel Merčiak spolu s expertom Mariánom Zemanom a reportérkou Dominikou Komrhelovou. V bratislavskom štúdiu budú pripravení ďalší redaktori a samozrejme budú prizvaní aj hostia.

Zabivaka

Maskot MS 2018: Zabivaka 

Rekordy z MS vo futbale:
- najviac zápasov na MS: Lothar Matthaus - 25,
- najviac účastí na záverečných turnajoch MS: Lothar Matthaus, Gianluigi Buffon, Antonio Carbajal - 5,
- účasť na všetkých 21 MS: Brazília,
- počet titulov Majstra sveta: Brazília - 5,
- najviac účastí vo finále: Nemecko: 8,
- najviac titulov pre jedného hráča: Pelé - 3,
- najlepší strelec v histórii MS: Miroslav Klose - 16.

A jedna nakoniec: Anglické úrady zakázali vycestovať viac ako 1,300 futbalovým fanúšikom na MS. Všetci museli na polícii odovzdať pasy. Ide o problematických a násilných fanúšikov.

DOXXbet ponúka vstupný bonus až do výšky €2,000

Komentárov: 0

Ak chcete vložiť komentár, je potrebné sa najskôr Prihlásiť.