Štartuje Tour de France: Vráti sa Sagan do zeleného dresu?

Image

Prinášame vám množstvo zaujímavých informácií, ktoré by ste mali pred štartom Tour de France 2018 vedieť (novinky z tímov, zostavy, profily etáp, ambície tímov, atď.). V 105. ročníku môže žltý dres nosiť pár etáp aj špurtér.

Tour de France 2018 (TdF) štartuje v piatok 7.7. v Noirmoutiere a končí po 21. etapách 29.7. v Paríži. Prvý pretekársky blok skončí budúcu nedeľu, potom je jeden deň voľna a opäť sa preteká až do ďalšej nedele. Pondelok 23.7. je taktiež voľno a potom sa ide denne až do 29.7..

Organizátori TdF zaujali hneď niekoľkými vecami. Pôvodne napríklad nechceli akceptovať nomináciu tímu SKY, ktorý dal zaregistrovať aj Chrisa Frooma. 4-násobný celkový víťaz TdF mal totiž dopingový problém na Vuelte 2017. Akonáhle organizátoti TdF vydali vyhlásenie že Frooma pravdepodobne nepustia na preteky, tak zasiahla UCI (Medzinárodná cyklistická federácia) a vyhlásila, že Froome žiadny doping nebral, že je proste astmatik a dvojnásobnú dávku od tej povolenej musel užiť. Nuž čo, SKY je bohatý tím....

Manažéri TdF však prišli aj s ďalšími dobrými nápadmi. Potešili napríklad všetkých špurtérov, nakoľko je dosť pravdepodobné, že do 9. etapy bude na čele celkového poradia jeden z nich. Teda buď špurtér, alebo klasikár. Prvé etapy sú totiž rovinaté, pričom 5., 6., 8. a hlavne 9. etapa je výzvou pre klasikárov typu Sagan. Tá 9-ta etapa sa totiž ide aj na pavé. A nielen tak aby sa po pavé išlo. Celkovo sa po pavé pôjde až 22 km, pričom 12 úsekov ktoré tu budú sa išlo aj na tohtoročnej klasike Paríž - Roubaix, kde ako iste viete Peter Sagan po úniku spolu so Švajčiarskym majstrom Dillierom vyhral.

Špurtéri a klasikári to však na priebežný zisk žltého dresu nebudú mať až také jednoduché. Organizátori TdF totiž ako tretiu etapu zaradili tímovú časovku. Tým dali jasný signál, že špurtéri a klasikári by si mali tento rok do Francúzska priniesť kvalitné tímy, ktorých súčasťou budú výborní tempári (časovkári). Darmo totiž budú získavať bonifikačné sekundy v hromadných dojazdoch, keď v tímovej časovke stratia 2-3 minúty.

Tu je práve trošku prekvapivá zostava BORA Hansgrohe. Sagantov tím vynechal zo zostavy zopár dobrých tempárov. Ich tím je celkovo prekvapením, nakoľko podľa zostavy sa nejde ani na výborné umiestnenie v celkovom poradí. Ich tím skôr vypadá tak, že sa budú točiť okolo Sagana a občas si niekto pôjde do úniku pre etapové víťazstvo, prípadne Majka pre celkový trimuf v súťaži vrchárov. Ich najlepší pretekár z celkového poradia TdF 2017 Emanuel Buchmann (skončil 15-ty) si tento rok napriek stále sa lepšiacej forme nezajazdí. Predpokladalo sa, že práve okolo neho sa naskladá tím na celkové poradie (určite by mal na TOP 10, možno na TOP 5). V kopcoch mu mohli pomáhať Majka, či úspešná dvojica z tohtoročného Giro d Italia (Fromolo - 10. miesto, Konrád - 7. miesto). Na rovine mu zas mohli pomáhať a dreť Kennaugh, Oss, Bodnar, Poljanski, Konig. Samozrejme, všetci by sa do tímu nezmestili, lebo hlavnou postavou BORA Hansgrohe je samozrejme Peťo Sagan. Ale zo všetkých menovaných nejde na TdF 2018 ani polovička....

Prekvapivé to je nielen z dôvodu Buchmanna a jeho ambícií, ale aj z dôvodov Peťa Sagana. Ak by mu v tímovej časovke pomohli mená ako Buchmann, Konrád, Kennaugh plus tí ktorí sú v nominácii (skvelý tempár Bodnar, či kvalitný domestik Oss), tak by mohol ísť Peter už po 3. etape (prípadne neskôr) do žltého dresu. Samozrejme, určite by mu nezostal po 10. etape (vrchárska etapa to je), ale určite by ho potešilo, že má to privilégium nosiť najcennejší dres na TdF. Nominácia BORA Hansgrohe: Peter Sagan, Bodnar, Burghardt, Majka, Muhlberger, Oss, Poljanski, Postlberger. Peter by mal však tak či tak vybojovať naspäť zelený dres, o ktorý ho v minulom ročníku pripravili nespravodlivým vylúčením. V špurtoch nejaké tie body určite získa a v klasikárskych dojazdoch by mal získavať na čistokrvných špurtérov celkom slušné body. Mark Cavendish to nedávno vystihol úplne presne "Odkedy prišiel na scénu Sagan, nesústredím sa na to (poznámka redakcie: výhra zeleného dresu), pretože on dokáže prejsť alpské kopce aj štyri dni za sebou, nazbiera osemdesiat bodov a vyradí všetkých konkurentov z hry. Okrem Petra neexistuje žiaden špurtér, ktorý by mohol vyhrať bodovačku."

No TdF nie je len o Saganovi, ale aj o celkovom víťazovi. A na celkové prvenstvo sú úplne iní kandidáti. Množstvo odborníkov aj stávkových kancelárií favorizuje hlavne Frooma a Dumoulina. No musí to tak naozaj byť? Netrdíme, že nepatria medzi najväčších favoritov, no je hneď niekoľko vecí ktoré to môžu zmeniť:
1. Dumoulinovmu tímu Sunweb bude chýbať hlavný domestik a skvelý tempár Wilco Kelderman. Ak vám toto meno nič nehovorí tak vedzte, že je to majster sveta v tímovej časovke, v časovke jednotlivcov na MS 2017 skončil na 7. mieste, je majstrom Holandska v časovke, na Vuelte skončil v roku 2017 v celkovom poradí na 4. mieste, atď., atď.. Kelderman sa zranil na majstrovstvách Holandska 2018.
2. Dumoulin a Froome si to rozdali na tohtoročnom Gire o celkové prvenstvo. Ako iste viete, je priam nemožné aby pretekár zvládol v TOP forme tak Giro, ako aj TdF. Pokúšali sa o to už mnohí, no nebolo to ono a na TdF sa trápili. Iné je ísť na TOP 5 na Gire ako napríklad Konrád (BORA) a potom ísť na TdF pomáhať ako domestik svojmu lídrovi (Konrád nejde). A iné je ísť na 100% oba 3-týždňové etapáky. Možno to obaja velikáni zvládnu, no zaručené to byť nemusí a kríza môže prísť aj 3-4 etapy pred koncom....
3. Ani SKY už nie je to čo býval. Froomeho tím je síce stále jeden z najlepších (ak nie najlepší), no straty ktoré ho v posledných rokoch postihli musia byť určite citeľné. Mikel Landa, ktorý ešte minulý rok pretekal za SKY a celkovo na TdF skončil na 4. mieste je už v konkurenčnom Movistare, kde bude chcieť práve on spolu s Quintanom a Valverdem získať celkové prvenstvo pre seba. Landa na tohtoročnom Gire ani nebol, čím ušetril sily. Tretí najlepší jazdec tímu SKY (po Froomovi a Landovi) bol na TdF 2017 Mikel Nieve. Celkovo skončil 14-ty. Teraz si už pomáha v tíme Mitchelton - Scott s Adamom Yatesom.
4. Naopak, niektoré tímy išli kvalitatívne hore. Prekvapiť spomínanú dvojicu tak môže niekto z Movistar (Landa, Quintana, Valverde), Michelton Scott (Yates, Nieve, Impey), Bahrain - Merida (Nibali, G. Izagirre, I. Izagirre), AG2R (Bardet), BMC (Porte, Kung, Van Avermaet), Education Drapac (Urán), atď..

Každopádne, od 10. etapy sa začne boj o celkové prvenstvo. Práve táto horská etapa už môže napovedať v akej forme sem došli kandidáti na celkové prvenstvo a ich tímy. Horské budú aj ďalšie 2 etapy. Aj ďalšie etapy dajú cyklistom zabrať, no nie až tak esktrémne. Klasické horské etapy potom prídu až s poradovými číslami 17. a 19.. No a o všetkom sa môže rozhodnúť v predposlednej 20. etape, ktorou tiež organizátori príjemne prekvapili. O víťazovi TdF 2018 sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne v individuálnej časovke na 31 km. Časovka pozostáva aj z niekoľkých krátkych a výbušných stúpaní, čo teda nebude voda na mlyn pre úplne čistých časovkárov. Posledná etapa sa uskutoční 29.7. a už tradične pôjde skôr o exibíciu a záverečný špurt na parížskom Champs-Elysées.

Zaujímavou kapitolou bude tím Quick-Step Floors. Tento rok získali už 43 prvenstiev! a pokračovať budú chcieť určite aj na TdF 2018. Ich tím je zložený s klasikárov a tak budú chcieť prekvapovať hlavne v prvých etapách. Mená ako Gilbert, Gaviria, Lampaert, Terpstra, Declercq, či Alaphilippe určite vzbudzujú rešpekt.

Na záver pridáme ešte zopár zaujímavostí. TdF je tretie najsledovanejšie podujatie na svete. No a preto sú aj prémie pomerne slušné. Celkovo sa na TdF 2018 rozdelí €2,287,750. Víťaz každej etapy získa €11,000 (tie idú do tímu). Celkový víťaz získa €500,000! Televízny signál pôjde do 190 krajín sveta. Zaujímavý je aj údaj o starostlivosti o bezpečnosť. Na celé preteky bude dohliadať 29,000 príslušnikov, polície, vojakov a hasičov.

Kurzy na DOXXbete na víťaza 1. etapy na TdF 2018:

TdF1et

 

Kurzy na DOXXbete na celkového víťaza TdF 2018:

TdFcelkovo

 

Kurzy na DOXXbete na víťaza bodovacej súťaže TdF 2018:

TdFzeleny

 

Kurzy na DOXXbete na víťaza vrchárskej suťaže na TdF 2018:

TdFvrchar

 

Kurzy na DOXXbete na najlepší tím TdF 2018:

TdFtimy

DOXXbet ponúka vstupný bonus až do výšky €2,000!

Komentárov: 0

Ak chcete vložiť komentár, je potrebné sa najskôr Prihlásiť.