Analýza zápasu prvého SF MS 2018: Francúzsko - Belgicko

Image

Prinášame vám analýzu prvého semifinále Majstrovstiev sveta vo futbale. V článku nájdete všetky potrebné štatistiky oboch celkov z doterajšieho priebehu MS, ich výhody a nevýhody, ako aj predpokladané zostavy a vývoje zápasu.

Pred MS boli podľa odborníkov hlavnými kandidátmi na titul Francúzi, Nemci, Španieli, Brazilci a Argentína. No z hlavných ašpirantov na titul sklamali výkonmi takmer všetci. Nemci svojou častokrát ležérnou hrou bez tej svojej klasickej turnajovej víťaznej mentality. Španieli (až na prvý zápas) svojou zdĺhavou bezmyšlienkovitou hrou do šírky, vďaka ktorej sa snáď zpísali do knihy rekordov MS v počte prihrávok na jeden zápas. Argentínci hrali taktiež viac do šírky ako hĺbky a chýbal im moment prekvapenia, resp. rýchlejší prechod do útoku a k zakončeniu. Sústredili sa na Messiho, ktorému MS 2018 určite nevyšli podľa predstáv. Jedine Brazília sa od zápasu do zápasu výkonnostne zlepšovala a po kvalitnom výkone vypadla s efektívnym Belgickom až v semifinále. Čiže v hre ostali už iba Francúzi. Tí sa v SF stretnú práve s Belgickom, ktoré bolo pre mnohých "čiernym koňom pred MS", no pre mnohých, ktorí sa vo futbale vyznajú jedným z hlavných ašpirantov na titul.

Francúzsko má hru založenú na prepracovanej organizácii hry v strede ihriska a kvalitnej defenzíve. Takto sa snažia zápas dostať pod kontrolu a keďže majú v ofenzíve skvelých hráčov ako Griezmann, Mbappe, Tolisso, či Giroud, tak pravidelne svojim súperom strelia pár gólov, aj keď šancí si zas veľa nevypracuvávajú. Krajina Galského kohúta má pomerne mladú, no napriek tomu skúsenú obranu, a tak má okrem dostatočnej skúsenosti aj slušnú rýchlosť. Veď Varane (25), či Umtiti (24) v strede obrany už zahrali nejeden dôležitý zápas za Real Madrid, či FC Barcelona. Obaja 22-roční krajní obrancovia (Pavard a Lucas) tiež už čo-to odohrali v kvalitných ligách. Otázka je však tá, či Umtiti do súboja zasiahne, nakoľko má vraj poranené koleno.

Belgičania majú systém hry založený trošku inak. Už základné rozostavenie FRA 4-2-3-1 a Belgicka 3-4-2-1 (alebo ak chcete 3-4-3) hovorí, že "červení diabli" hrajú jednoducho ofenzívnejší a priamočiarejší futbal. Na jednej strane to môže byť výhoda, no na druhej strane nevýhoda. Nevýhoda v tom prípade, že hlavne rýchlonohý Mbappe im môže robiť problémy (ak otvoria obranu). Hrá z pravej strany, tak ako za Brazíliu Willian. Preto sa dá predpokladať, že tak ako proti Brazílii aj proti Francúzsku nastúpi na LM (LWB) za Belgicko Chadli, ktorý je v defenzíve precíznejší ako Carrasco (ten odohral v základnej zostave prvé dva zápasy a osemfinále). Carrasco totiž častokrát nepokryje "svoju čiaru", resp. dozadu sa vracia poklusom. Chadli preto oveľa viac pomôže nie najrýchlejšiemu Vertonghenovi hrajúcemu na LCD. Bude tiež zaujímavé sledovať, ako Belgicko vyrieši stred ihriska. Vo všetkých 3 dôležitých zápasoch (prvé 2. kolá v základnej skupine a v osemfinále) tu hrali De Bruyne s Witselom. De Bruynemu je lepšie o líniu vyššie, no je určite pohyblivejší, ako Fellaini, ktorý vedľa Witsela nastúpil práve vo štvrtom dôležitom zápase proti Brazílii. Častokrát aj kvôli slabšej pohyblivosti Fellainiho získavala Brazília prevahu v strede poľa. Naopak, De Bruyneho pohyb a kvalita bola prospešná v ofenzíve (kde v tento zápas nastúpil) a dal aj víťazný gól. Možno ale napokon ostane Belgicko s Fellainim v strede a s De Bruynem medzi ofenzívnou trojicou, nakoľko bude možno práve "Fella" nasadený na tímového kolegu z Manchesteru United Pogbu, teda tvorcu hry Francúzov. Pre Belgičanov môže byť dosť citeľná strata Meuniera na RM (RWB), ktorý si zápas nezahrá pre ŽK.

O spôsobe hry oboch celkov hovorí aj fakt, že Francúzi doteraz vystrelili na bránku 56-krát, z čoho išlo 19 striel na bránu (32.2%). Z nich padlo 9 gólov. Naopak futbalisti z krajiny Galského kohúta inkasovali 4 góly. Na druhej strane Belgičania vystrelili celkovo 85-krát a 33 striel išlo na bránu (38.8%). Belgičania dali doteraz najviac gólov, konkrétne 14 (inkasovali 5). Je teda jasné, že Belgičania sa dostávajú k viac strelám a o trošku viac (v percentách) ich smeruje aj na bránku. Čo sa týka celkovej efektivity strelby, tak Francúzska úspešnosť gólov na celkový počet striel je 16.1% a Belgická 16.5%, teda takmer identická. Teda ak sa Belgičania dostanú k viac strelám (ako doteraz), tak na základe štatistík by mali dať aj viac gólov. Podľa doterajšieho priebehu MS by sa mali Francúzi dostať k 11-tim strelám a Belgičania k 17-tim. Pri porovnateľnej úspešnosti streľby by malo dať FRA 2 góly a BEL 3. To sú však iba štatistiky a celky hrali aj proti slabým tímom. Čo sa týka disciplíny, tak obe mužstvá sú na tom podobne. FRA faulovala 73-krát (8 ŽK) a Belgicko 72-krát (7 ŽK).

V zápase teda pôjde o maličkosti. Najdôležitejšími faktormi však budú:
- kto ovládne stred poľa (či Belgicko zas vsadí na brejky a bude tu hrať Fellaini a De Bruyne v hornej línii, alebo tu nastúpi De Bruyne a skôr sa bude Belgicko snažiť kontrolovať hru),
- ako sa Belgicko vysporiada s Mbappem,
- ako si nie najrýchlejšia obrana celkovo poradí s pohyblivými ofenzívnymi hráčmi Francúzska,
- ako si francúzske kraje obrany (ktoré sú predsalen trošku slabšie ako stred obrany) poradí s Hazardom a Mertensom (De Bruynem),
- či dokáže Varane a Umtiti (ak nastúpi) zbaviť kúzla Lukakua v strede belgického útoku,
- možno rozhodne aj kvalita na brankárskom poste, kde sa vďaka forme Courtoisa prikláňame na belgickú stranu.

Predpokladané zostavy
Francúzsko: Lloris - Lucas, Umtiti, Varane, Pavard - Kante, Pogba - Matuidi, Griezmann, Mbappe - Giroud
Belgicko: Courtois - Vertonghen, Kompany, Alderweireld - Chadli, Witsel, De Bruyne, Vermaelen - Hazard, Lukaku, Mertens

Určite to bude súboj o každú loptu a nakoniec môže rozhodnúť bojovnosť a aj ten najposlednejší detail. My sa prikláňame o kúsok viacej na belgickú stranu. Zápas však kľudne môže dopadnúť remízou. Pre nás sú tak najpravdepodobnejšie výsledky 1:2 a 1:1 s postupom Belgicka. Ale keby sme to mali vyjadriť na percentá ako dopadne zápas v riadnom hracom čase, tak tomu dávame 30%-35%-35%. A v predĺzení a hlavne prípadných penaltách je možné naozaj všetko. Vyberte si teda z našich riadkov to, čo vás najviac zaujalo (čomu prikladáte najväčšiu váhu) a na čom ste sa s nami najviac zhodli a podľa toho zvážte svoj tip.

Porovnanie kurzov na zápas Francúzsko - Belgicko v jednotlivých stávkových kanceláriách

Stávková kancelária 1 1X X X2 2 12
Fortuna 2.54 1.44 3.2 1.59 3.05 1.39
Tipsport 2.56 1.43 3.34 1.56 3.0 -
Niké 2.6 1.43 3.1 1.55 3.05 1.44
DOXXbet 2.49 1.34 3.27 1.4 2.92 1.29

Komentárov: 0

Ak chcete vložiť komentár, je potrebné sa najskôr Prihlásiť.