Začíná šachový Wimbledon

Image

Na stránkach Tipsportu sme našli zaujímavý blog pre milovníkov šachu. Prinášame vám ho v plnom znení, pričom Vám môže pomôcť pri tipovaní najkvalitnejšieho šachového turnaja, ktorý aktuálne prebieha:

Ano, i tak se řiká turnaji, který v sobotu začal v nizozemském Wijk Aan Zee. Možná proto, že se hraje od roku 1938 a jedinou přestávku měl v roce 1945.
Nebo i z toho důvodu, že se v něm utká 14 hráčů , zatímco v jiných elitních turnajích hraje většinou jen deset nebo i méně. Ale hlavní roli určitě hraje obsazení. Účast mistra světa a většiny hráčů první desítky. A ani letos tomu nebude jinak.

Představme si tedy jednotlivé účastníky
1.Magnus Carlsen (Elo 2835 ) - o něm vlastně nic moc psát nemusím, norský mistr světa a jednička jak v klasickém, tak rychlém a bleskovém šachu. Zde startuje popatnácté a šestkrát tento turnaj už vyhrál.
2. Šachrijar Mamedjarov ( 2817 ) - světová trojka, minulý rok byl ve skvělé formě , mimo jiné vyhrál turnaj v Bielu, kde nechal Carlsena za sebou, i tady patří k favoritům.
3.Ding Liren ( 2814 ) - 4.na světě, jeho znakem je " neprůstřelnost ", prakticky neprohrává, nedávno vytvořil nový rekord, když ve 100 partiích v řadě ( na velmistrovské úrovní ) nenašel přemožitele ( 29 výher, 71 remíz ) . K tomu, aby se dostal až na vrchol, ještě potřebuje víc vyhrávat i s těmi nejsilnějšími.
4. Anish Giri ( 2783 ) - 5. na světě . Narodil se v Petrohradu, vyrůstal v Rusku a Japonsku, od roku 2008 žije v Nizozemí. Ve svých 24 letech dosáhl opravdu hodně. Ale stejně jako Dingovi je mu vyčítáno, že příliš myslí na bezpečnost a chybí mu " tah na branku ". Například na turnaji kandidátů v roce 2016 všech 14 partií remizoval. Minulý rok zde po 13 partiích dělil 1.místo s Carlsenem a prohrál teprve v bleskovém rozstřelu.
5. Vladimir Kramnik ( 2777 ) - 7.na světě. V roce 2000 se stal mistrem světa ( zápas se tehdy hrál mimo rámec mezinárodní šachové federace FIDE ), když porazil Kasparova 8,5 : 6,5. Později, když byly zápasy o titul sjednoceny, poráží v roce 2006 Topalova. Další rok však o titul přichází, když v turnaji osmi supervelmistrů končí za Anandem. V roce 2008 pak s Anandem prohrává v zápase 4,5 : 6,5.
6. Viswanathan Anand ( 2783 ) - 8. na žebříčku - ve svých 49 letech veterán a šachová legenda. Už v roce 1995 bojoval s Kasparovem o titul mistra světa PCA . Později několikrát vyhrál MS FIDE, jak K.O. systémem, tak i v turnaji nebo v zápase. V roce 2013 ho na trůnu vystřídal Magnus Carlsen.
7. Jan Něpomňaščij ( 2763 ) - 13.na světě - osmadvacetiletý Rus, minulý rok vyhrál turnaj v Dortmundu, když předstihl mimo jiné Giriho a Kramnika.
8. Teimur Radžabov ( 2757 ) - reprezentuje Ázerbájdžán, patří mu 14.místo. Ve svých 14 letech získal velmistrovský titul a byl považován za budoucího uchazeče o mistrovství světa, v patnácti porazil Kasparova, ale pak... zkrátka tu předpověď splnit nedokázal, i když i dnes, kdy je mu 31, je pro každého soupeře nebezpečný.

9. Jan-Krzystof Duda ( 2738 ) - 18.místo a ve svých dvaceti letech má budoucnost před sebou. Minulý rok se stal mistrem Polska a na MS v bleskové hře skončil 2. za Carlsenem.
10. Richard Rapport ( 2732 ) - 24.na světě - reprezentant Maďarska. I o něm jistě ještě hodně uslyšíme, je mu teprve 22. Je známý tím, že často používá různá neobehraná zahájení, dokáže porazit kohokoli - v roce 2017 zde vyhrál nad Carlsenem - ale jeho styl mu přinesl i řadu porážek .
11. Sam Shankland ( 2724 ) - sedmadvacetiletý Američan, 29. na žebříčku, minulý rok vyhrál například přebor USA a Capablancův memoriál
12. Vladimir Fedosejev ( 2719 ) - 31. v pořadí, třiadvacetiletý ruský velmistr. Největší úspěchy dosáhl v roce 2017, kdy vyhrál Aeroflot Open, skončil druhý na superturnaji v Dortmundu a třetí na mistrovství Evropy v Minsku.
13. Santosh Gujrathi Vidit ( 2701 ) - čtyřiadvacetiletý indický velmistr, 43.na světě. Minulý rok zde vyhrál B turnaj a tím si vybojoval účast v elitní skupině. Můžeme ho vidět i u nás, poněvadž hrává za mistrovský klub z Nového Boru.
14. Jorden Van Foreest ( 2614 ) - bývá zvykem, že pořadatelé dávají příležitost domácím talentům a tak má šanci i 189. hráč světa. Také on má vše ještě před sebou, vždyť je mu pouze 19. V úvodu platil " nováčkovskou daň " a prakticky bez boje podlehl Anandovi, ale hned druhý den ukázal, že zde není jen do počtu a porazil Jana-Krzystofa Dudu.

Rapport - Shankland 0,5 : 0,5

V čele jsou tedy Anand a Něpomňaščij s 1,5 bodu, ale před námi je ještě jedenáct kol.
Wijk aan Zee ovšem v těchto dnech nehostí jen tyto elitní hráče. Je to jeden z šachových festivalů, kde si šachista každé výkonnosti může najít odpovídající turnaj. Minulý rok jich hrálo přibližně 2 000 a také letos by měl být tento počet naplněn. Ale šachové fanoušky bude zajímat převážně ten hlavní a kromě toho také B turnaj ( rovněž se 14 účastníky ) . Poněvadž i ten je skvěle obsazen. Vedle zkušených velmistrů jako je nejvýše nasazený Ukrajinec Korobov i tady uvidíme hráče, s jejichž jmény se budeme setkávat čím dál častěji. Jedním z nich je německý supertalent Vincent Keymer, který má ve svých 14 letech Elo 2500 a minulý rok se mu povedl obdivuhodný výsledek na Grenke Open. Tam byl nasazen na 99.místě a dokázal zvítězit ! I tady se zatím dělí o vedení, ze dvou partií získal 1,5 bodu. Bojovat o vítězství bude i juniorský mistr světa Parham Magsoodloo z Íránu nebo Lucas Van Foreest, sedmnáctiletý Jordenův bratr.

Tunaj končí 26.ledna a v jeho průběhu účastníci sehrají i dvě kola v jiných městech - Alkmaaru a Leidenu.
To, že se zde od roku 1968 schází světová elita ( turnaj se sem přestěhoval z pár kilometrů vzdáleného Beverwijku ) a z původní malé akce s několika účastníky se stal mamutí podnik, je z hlavní části zásluha sponzora, místního ocelářského giganta. Ten občas změnil název a tak se přejmenoval i turnaj . Nejprve se nazýval Hoogovens, pak Corus a teď už jsme si zvykli, že se několik let jmenuje Tata Steel Chess Tournament.

Co ukázal úvod ? Překvapivá prohra " neporazitelného " Giriho, Anand dokazuje, že i skoro v padesáti se dá držet krok s mladšími a Kramnik se stále nemůže dostat do své bývalé formy - je mu 43 let a možná, že také u něj to hraje roli. Ovšem během turnaje se vše může změnit.

Partie začínají každý den ve 13.30, s výjimkou středečního kola, které zahajuje o půl hodiny později. Volné dny jsou 17. a 21.ledna. Je možné sledovat i živý komentář v češtině, takže divák si může turnaj opravdu užít. K úplné spokojenosti chybí už jen víc rezultativních výsledků, přece jen remíza je občas brána jako znak toho, že hráči nebojují. Mnohdy nezaslouženě, včera se například Sam Shankland dlouho pokoušel vyhrát jezdcovou koncovku s pěšcem navíc a nerozhodný výsledek byl podepsán až ve 94. tahu. Ale je to zkrátka jako ve fotbale : Zápas je bojovný, šance jsou na obou stranách, přesto gól nepadne a výsledek je 0 : 0. Přece jen, něco tomu chybí. Proto organizátoři hledají různá vylepšení, jak by tento problém vyřešili a zvýšili atraktivitu . Ale o tom až v dalším blogu...