Davis Cup: Naši sa dnes v novom formáte postavia proti Kanade. Zvíťazíme?

Image

Na nový formát Davis Cupu (DC) sa vzniesla vlna kritiky. Nemecký reprezentant Zverer napríklad odmieta ísť hrať finálový turnaj. V článku si viac povieme nielen o novom systéme DC, ale aj o dnešných zápasoch našich hráčov.

V roku 2018 sa Davis Cup hral posledný krát v starom formáte. Ten bol jednoduchý. Reprezentačné mužstvá odohrali proti sebe 4 dvojhry a 1 štvrhru. Všetky zápasy sa hrali na 3 víťazné sety. Hralo sa vždy na domácich kurtoch jedného z účastníkov zápasu. Víťazný tím postúpil do ďalšieho kola. Hrávalo sa na 4 kolá. Celkovo sa takto odohralo 106 ročníkov. Najviac víťazstiev slávneho pohára získalo USA, konkrétne 32.

Od roku 2019 je však všetko inak. Už dnes začne tzv. kvalifikačné kolo, v ktorom sa predstaví 24 tímov. Víťazi duelov pôjdu na finálový turnaj a porazené celky padnú do nižších zónových skupín. Na finálovom turnaj sa však predstaví až 18 tímov. K 12-tim postupivším z kvalifikácie sa pridajú 4 semifinalisti z roku 2018 a 2 tímy dostanú niečo ako divokú kartu. Celky na 17. a 18. mieste z finálového turnaja zostúpia pre rok 2020 do nižších zónových skupín, mužstvá na 5. až 16. mieste budú hrať v roku 2020 kvalifikáciu a prvé 4 tímy sa automaticky kvalifikujú aj na budúcoročné finále. Zápasy na finálovom turnaji sa budú hrať na 2 dvojhry a 1 štvorhru (všetko sa odohrá v jeden deň). Finálový turnaj sa celý odohrá za jeden týždeň na neutrálnej pôde (v októbri). V kvalifikáciách sa bude hrať na 4 dvojhry a 1 štvorhru (celé sa to odohrá za 2 dni). Všetky zápasy sa budú hrať tak v kvalifikácii ako aj vo finále na 2 víťazné sety, pričom rozhodujúci set sa ukončí tie-breakem.

Na novú formu Davis Cupu sa vzniesla veľká vlna kritiky. Hlasnými kritikmi boli tenisové veľmoci ako Nemecko, Veľká Británia, druhá najúspešnejšia krajina v histórii DC Austrália, či napr. aj Česká republika. Nemecký reprezentant Zverev napríklad vyhlásil, že ak Nemecko tento víkend postúpi do finále, on tam nepôjde "Nenastúpim. Reprezentujem pre atmosféru v tíme a emócie, nie pre peniaze, preto sa mi viac pozdáva starý formát s domácimi zápasmi." Práve financie asi môžu najväčšou mierou za túto zmenu. Do Davisovho pohára totiž vstúpila investičná skupina Kosmos, v ktorej má 25% podiel aj španielska futbalová hviezda Gerard Piqué. Kosmos plánuje dať do Davis Cupu za 25 rokov až 3 milardy dolárov!

No to je teraz jedno. Poďne na historicky prvú kvalifikáciu v novom systéme Davisovho pohára. Nastúpia (respektíve niektoré zápasy sa už rozohrali) v nej proti sebe (za zápasom sú kurzy v stáv. spoločnosti Tipsport na postup krajín):
Česko - Holandsko 2.07-1.76
Brazília - Belgicko 1.16-5.19
Švajčiarsko - Rusko 15.5-1.01
Rakúsko - Chile 2.96-1.4
Slovensko - Kanada 1.9-1.9
Nemecko-Maďarsko 1.01-16.0
Kolumbia - Švédsko 2.08-1.75
Čína - Japonsko 3.85-1.2
India - Taliansko 7.12-1.05
Austrália - Bosna a Hercegovina (už sa hrá, stav je 1:0)
Uzbegistan - Srbsko (začala sa prvá dvojhra)
Kazachstan - Portugalsko (začala sa prvá dvojhra)

Slovensko postavilo do zápasu túto nomináciu: Martin Kližan, Filip Horanský, Filip Polášek, Igor Zelenay a Norbert Gomboš. Napriek tomu, že za Kanadu kvôli chorobe nenastúpi ich jednotka Raonič, majú ich hráči celkovo lepšie postavenie v ATP rebríčku (v dvojhre). Naši majú tieto postavenia v ATP: 37. Kližan, 199. Horanský, 255. Gomboš, Zelenay a Polášek hrávajú iba štvorhru. Kanada: 25. Shapovalov, 103. Aguer-Aliassime, 121. Polansky, 329. Dančevič. Vo štvorhre máme najlepších v rebríčku Zelenaya (65) a Polášeka (140) a Kanada Polanskeho (127) a Shapovalova (302).

Každopádne, hrať sa bude na antuke, čo mierne lepšie poradie v dvojhrovom svetovom rebríčku ATP pre Kanadu trochu zneguje. Predsalen im vyhovuje tvrdší povrch. V dnešných dvojhrách nastúpia proti sebe najskôr Filip Horanský proti Shapavalovovi (o 15:00). Na našeho borca je kurz v Tipsporte 4.26 a na Kanaďana 1.22. Po ich zápase (najskôr však o 16:30) sa proti sebe postavia Kližan a Aguer-Aliassime. Favoritom je naša jednotka (kurz v Tipsporte 1.35). Na súpera je kurz 3.19. Na sobotňajšiu štvorhru a ani dvojhry ešte kurzy nie sú vypísané. Za nás by mali štvorhru hrať Zelenay s Polášekom.

Tipsport ponúka vstupný bonus až do výšky €4,000!

Komentárov: 0

Ak chcete vložiť komentár, je potrebné sa najskôr Prihlásiť.