Ako analyzovať futbalový zápas? Poradíme Vám!

Respektíve, čo je potrebné vedieť pri správnom analyzovaní zápasu…. My vám v priebehu tejto sezóny analyzujeme Premier League, resp. prinášame vám z našich postrehov to najdôležitejšie. No možno si sami chcete dôkladne rozobrať napríklad Španielsku, či Nemeckú ligu….Viete ako analyzovať futbalový zápas?

Ako analyzovať futbalový zápas premier league
Ako analyzovať futbalový zápas?

V jednej pesničke Slobodnej Európy sa spieva „Analýza dokázala hovn*„. No nie je to vždy tak. Pre správne a hlavne úspešne tipovanie potrebujete o súťaži, ktorú tipujete, vedieť prakticky všetko. Ak ste futbalový fanúšik a chcete sa venovať tipovaniu, tak sa musíte do súťaže ktorú chcete tipovať doslova zahryznúť. V opačnom prípade budete tipovať len podľa tabuľky, kurzov a mena toho ktorého klubu. Ako mi povedal jeden tipér, na takéto stávkovanie viete dať na základe týchto faktorov len 1, 1X, X, X2 a 2, a aj to nie moc dobre. No na takéto výsledky (hlavne keď stávkujete na jasných favoritov) sú pomerne nízke kurzy. Aj na nich sa dá síce vyhrávať, len potrebujete na „štart do tipovania“ väčší obnos peňazí. A to nie každý má….

Keď máte danú súťaž (ako my Premier League) dokonale zmapovanú, viete stávkovať aj na handicap, počet strelených gólov v danom zápase, strelcov gólov, počet ŽK, presný výsledok, atď.. Samozrejme platí aj to, že oveľa lepšie viete odhadnúť kedy ten favorit s nízkym kurzom vyhrá. Ako keď sa riadite iba podľa mena klubu, tabuľky a kurzov.

Pri dôkladnej analýze je základom to, aby ste danú súťaž intenzívne sledovali.

Intenzívne znamená, že si pozriete aspoň 3-4 zápasy z jedného kola. Dnes si v televízii môžete pozrieť z každého kola minimálne tento počet zápasov. Plus cez internetový Live Stream si viete pozrieť úplne všetky zápasy, ktoré potrebujete vidieť. Minimálne zostrihy z nich by ste si pozrieť mali.

Začnime teda tým, že ste sledovali povedzme aspoň 4 kolá danej ligy a v každom kole cca 4 zápasy. Videli ste tak 16 zápasov, a to znamená, že každý pre vás potrebný tím ste odsledovali približne 2-krát. Čo znamená „pre vás potrebný“? To, že niektoré nevyspytateľné mužstvá, ktoré hrajú ako na hojdačke sledovať nemusíte, lebo na nich sa aj tak nedá reálne vsádzať.

Tu nastáva presne čas na to, aby ste si pri tipovaní nasledujúceho kola uvedomili:

1. Základné veci – aktuálnu formu tímu, postavenie v tabuľke, akí hráči nemôžu nastúpiť na zápas
2. Pozor na derby zápas – tie bývajú taktiež častokrát nevyspytateľné
3. Čo čaká mužstvo v nasledujúcich dňoch? Možno bude šetriť v lige proti outsiderovi hráčov, lebo ich čaká o 3 dni dôležitý zápas v Lige Majstrov

Tieto veci sú absolútny základ pri návode ako analyzovať futbalový zápas a musí byť zvládnuť aj amatérsky tipér. My sa však pozrieme na to, na čo sa pozerá odborník, resp. ten ktorý sa stávkovaním uživí. Na to potrebujete dve základné veci. Mať odsledované zápasy a na základe ich vedieť po analýze natipovať ďalšie kolo, no a mať k dispozícii dôkladné štatistiky.

Čo sa teda zo sledovania zápasov dozviete?

Ako príklad si zoberieme Premier League, v ktorej vám od začiatku sezóny úspešne radíme. Ak sledujete zápasy viete, ktorý tím má na čom postavenú hru. Vedeli by ste teda, že napríklad Everton ktorý pred sezónou do tímu investoval nemalé peniaze (prišli napríklad Sigurdsson (45m), Rooney (free), Pickford (25m), Keane (24m), Klaassen (25m), Ramirez (5m)) hrá ustráchaný futbal zo silnej defenzívy. No a keď máte na hrote Rooneyho, tak nečakajte nejaké smrtiace rýchle protiútoky. Nakoľko hviezda anglického futbalu je už za zenitom a rýchlostne to nie je žiadna sláva. S takým futbalom sa teda len ťažko môže presadiť proti napríklad Manchesteru United. Ten má rýchlych a tvrdých obrancov (Valencia, Bailly, Smalling, Jones, Young, Shaw /aktuálne sa vracia po zranení/, atď.) a zároveň smrtiaci prechod do útoku (Martial, Rashford, Pogba, Lukaku).

Toto bola názorná ukážka toho, prečo aj ich vzájomný zápas skončil 4:0 v prospech červených diablov.

Preto, ak sledujete pozorne zápasy viete z nich vyčítať:

1A. Kto má na čom postavenú hru

– ofenzíva, hlboká defenzíva, ofenzívny pressing, držanie lopty, štadartné situácie, rýchle protiútoky, prehustenie stredu ihriska, krídelná hra, kombinačná hra, atď..

2A. Kde má ktoré mužstvo slabiny

– pomalá obrana, obrana citlivá na vysoké centrované lopty, zlá pozičná obrana, nedôrazný stred zálohy, pomalá (ustráchaná) hra celého mužstva. Ďalej neschopnosť krídelníkov obísť súpera v hre 1:1, pomalý útočník, tím často fauluje a pomalá priamočiara hra atď..

Na základe týchto faktorov začnete analyzovať

Viete teda už kto má akú formu a kto z hráčov nenastúpi. Tiež viete, aký čaká to ktoré mužstvo v najbližších dňoch program. Teraz je rad na to, aby ste mohli na základe pozorovania zápasov dôkladne zanalyzovať jednotlivé zápasy ktoré idete tipovať. Pomôžete si aj štatistikami (o tom nižšie).

Ak napríklad viete, že mužstvo veľa fauluje aj v okolí vlastnej 16-tky a nemá najvyššiu (resp. najdôraznejšiu) obranu, tak je viac ako zrejmé, že ak nastúpi proti tímu s vysokými hráčmi (napr. ManUtd – Ibrahimovič /aktuálne stále zranený/, Lukaku, Fellaini, Pogba, Bailly), tak hrozí nejaký ten gólik zo štadartky.

Viete ale aj to, že (keď sme pri ManUtd) červení diabli majú (nemajú teraz, ale teoretizujeme) aktuálne zranených 6 najkvalitnejších obrancov a v obrane častokrát náhradníci zle dostupujú k súperovi, tak je možné, že ak súper má rýchlych hráčov (povedzme Liverpool – Salah, Mane, Sturridge, Firmino), že dostanú aj oni gól. Zohľadníte aj ďalšie faktory ako celková /ne/kvalita obrannej činnosti Liverpoolu, ofenzívna sila Liverpoolu, kvalitný pressing oboch tímov, rýchla hra ManUtd a mnoho ďalších faktorov. V takomto zápase (ak by mal ManUtd naozaj zranených 6-tich obrancov) sa potom ťažko tipuje kto vyhrá, resp. či bude remíza. Určite by sa však dalo tipovať na počet gólov 2+, možno 3+ a pre odvážnejších 4+.

Súperi môžu mať aj iné herné štýly.

Napríklad ak niekto veľmi pomaly a zdĺhavo rozohráva (dajme tomu Everton) a natrafí na tím s vynikajúcim pressingom (napr. ManCity), tak má veľký problém. Ak by v tomto prípade hral Everton proti tímu ktorý hrá so stiahnutou defenzívou, mohol by Everton pomýšľať na dobrý výsledok. No ak by na nich ManCity vyleteli, tak budú doslova iba odkopávať lopty, ktoré ich nie najrýchlejší útočník nedokáž zúžitkovať na strelenie gólu. Naopak, bola by otázka času kedy nestihne Everton ani odkopnúť loptu, ManCity ju pressingom vybojuje a strelí gól, potom ďalší, a potom…. Samozrejme, že nedá sa odhadnúť výsledok (prípadne presné skóre) len na základe týchto dvoch vecí (pomalá hra Evertonu, vysoký pressing ManCity). Do úvahy by sme pri analýze mali brať aj veľa ďalších faktorov, viď. to, čo sme opísali v bodoch 1A a 2A.

Dôkladné štatistiky!

No nie všetko sa dá vždy zachytiť v zápase očami. Nie všetko si totiž všimneme, resp. niečo si neuvedomujeme, na niečo pozabudneme, atď.. A niekedy proste nemáme čas sledovať cez víkend futbalové zápasy. Presne na toto všetko nám slúžia dôkladné štatistiky jednotlivých tímov. Aspoň také, ktoré vám prinášame my v rubrike Premier League pod drobnohľadom.

Dočítate sa z nich ktoré mužstvo dáva góly zo štandartiek, rohových kopov, ako sú náchylní k faulom, ako často strieľajú, koľkokrát z toho aj trafia bránu (čím menej, tak tým je väčšia pravdepodobnosť toho, že buď majú mantavých ofenzívnych hráčov, alebo strieľajú z väčších vzdialeností, lebo sa pred súperovu bránku nevedia dostať), ako často im to tam „padá“, ako sa snažia kontrolovať zápas pomocou držania lopty, ako sú zúfalí a do ofenzívy sa dostávajú iba cez nakopávané lopty, atď., atď..

Keď toto všetko zvládnete (teda obetujete tomu čas a na základe toho čo ste videli a následnej analýzy dokážete odhadnúť, ktorému tímu aký štýl hry súpera /ne/vyhovuje), tak ste na najlepšej ceste stať sa úspešným tipérom. Teraz už viete ako analyzovať futbalový zápas a svoju úspešnosť si môžete overiť na SYNOTtipe.

Získaj registráciou €50 stávku bez rizika a €5,000 vstupný bonus SYNOTtipu na tipovanie online!