Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní – 2. časť (2/2)

V prvej časti článku Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní sme sa venovali presnému výpočtu pravdepodobnosti podľa kurzov. Následne sme sa venovali tomu, aké dôležité sú informácie na ktorých základe viete určiť, či sa vám konkrétny zápas oplatí podať, alebo nie. Ak tieto dve veci správne vyhodnotíte, mali by ste byť úspešní. Uviedli sme to na príklade, ku ktorému vám teraz prikladáme riešenie.

V článku Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní sme sa vám snažili pomôcť v tom, aby ste správne vedeli vypočítať pravdepodobnosť úspechu vášho tipu. Celý výpočet sme odvíjali od jednoduchých kurzov. Ak je totiž napríklad na tenistu kurz 2.0, tak pravdepodobnosť (podľa jednoduchého výpočtu) že vyhrá by mala byť 50% (1/2 x 100). Ak je kurz 1.0, tak by mal vyhrať na 100%. No a pri kurze 1.5 si veľa ľudí myslí, že je to niečo presne medzi tým, teda 75%. A to nie je pravda. Celý tento jednoduchý prepočet, ako aj presný výpočet nájdete v už spomínanom článku tu.

pravdepodobnosti pri tipovaní vypočítaj
Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní

Ak presné prepočty zvládnete, tak by ste mali eliminovať časť výhody bookmakerov stávkových kancelárií. No to nie je zďaleka všetko. Oni majú stále výhodu, nakoľko chcú mať (aj majú) maržu a tiež pravdepodobne viac informácií o danom zápase ako stávkari. Čiže po správnom prepočte pravdepodobnosti podľa kurzov sú tipéri len na pol ceste ako sa vyrovnať bookmakerom.

Ako pokračovať?

Tou druhou polovičkou cesty výpočtu pravdepodobnosti pri tipovaní je správne vyhodnotiť informácie, ktoré sa dozviete dôkladným pozeraním štatistík tímov (hráčov), tým že viete koho štýl na koho pasuje a komu zas nejaký štýl hrania nevyhovije, zistením o zraneniach a absenciách hráčov v zápase, čítaním analýz zápasu, atď…, a hlavne dobrým spracovaním všetkých týchto informácií.

Preto sme na záver prvej časti Výpočtu pravdepodobnosti pri tipovaní uviedli príklad, ktorý mnohí dávajú ako príklad pri výpočte pravdepodobnosti (nielen v rámci športu a stávkovania). Ako sme však v tom prvom článku písali, ten príklad niekto vymyslel a ďalší ho len v mierne pozmenenej verzii kopírovali. A nielen príklad, žiaľ aj „riešenie“ (/ne/pravdivé).

Aké je teda dôležité mať dobré informácie a aj na základe nich určiť či sa vám pri presnej pravdepodobnosti podľa kurzov oplatí vsadiť, vám ukážeme na tom príklade, ktorý behá po nejednom slovenskom, či zahraničnom nielen stávkarskom webe, ako je ten náš.

Príklad:

To, či sa narodí chlapec alebo dievča má rovnakú pravdepodobnosť – teda 50%. Úlohu nehrá genetika, atď..
1. Rodina má 2 deti. Jedno z nich je dievča. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?
2. Rodina má dve deti. Jedno z nich je dievča a volá sa Esmeralda. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?

Informácie, informácie, informácie…. Ako vyhodnotiť zmätočné informácie? Dá sa to vôbec?

1. Obe otázky sa zdajú byť spojené /akože spolu súvisia/, čím pôsobia mätúco. A tak už nemáme úplne pevné a presné informácie. Je to niečo ako keby tréner fut. mužstva na ktorý chcete vsadiť pred zápasom povedal „Všetci 4 obrancovia by už mali byť fit. Uvidíme však ako sa budú cítiť pred zápasom a či budú hrať všetci 4.“ Tým by vlastne nedal úplnú informáciu ktorá tipérovi môže pri skladačke informovanosti o zápase (vedomosti) chýbať.

2. Slová „…či sa narodí chlapec alebo dievča… (s dodatkom 50%)“ je písané v jednotnom čísle. Čiže táto časť úlohy človeka nabáda k tomu, aby sa zameral len na jedno jediné dieťa. V takom prípade je to 50:50, teda že ďalšie dieťa je dievča je 50%.

Na druhú stranu…

3. Ak však zoberieme už konkrétnu otázku, tak tam je napísané „…že aj to ďalšie dieťa je dievča?„, čo už nabádza k spojitosti s tým prvým dieťaťom, resp. že sa bavíme o druhorodenom dieťati. Tu ak by sme išli podľa toho, že vždy je to 50 na 50 a vedeli, že to prvé je dievča (pri prvom dieťati to bolo pred jeho narodením samozrejme tiež 50 na 50), tak to, že druhé bude dievča je pravdepodobnosť 1/2 (prvé dieťa 50%) x 1/2 a teda 0.25 x 100 je 25% (75% chlapec). To, že sa narodí aj druhé dieťa diveča je teda 25%. Teda keby sme uvažovali takto.

4. Keď to zoberieme z ďalšej strany, tak je dosť možné, že autor otázky to myslel ešte inak a to tak, že aké kombinácie môžu nastať v rodine s dvomi deťmi, a to sú: dievča – dievča, dievča – chlapec, chlapec – chlapec. Kedže o jednom vieme že je dievča, zostávajú nám iba dve možnosti: dievča – dievča, dievča – chlapec. V tomto prípade je teda pravdepodobnosť že druhé je dievča 50% (tak ako v bode 2.).

No autor otázky to myslel ešte inak.

A to tak, že možnosti sú 4: dievča – dievča, dievča – chlapec, chlapec – chlapec a chlapec – dievča. Teda, že záleží aj na poradí v narodení detí, pričom z formulácie otázky sa to javí tak, respektíve formulácia úlohy nabáda k tomu, že prvé (rozumej prvorodené je dievča) – niekto to tak môže pochopiť, iný pochopí autora otázky. V prípade takomto (ako uvádza autor otázky) sú teda 4 možnosti, kde chlapec – chlapec vylúčime hneď a zostanú nám tak 3 možnosti. No iba v jednej z nich je správna možnosť a teda dievča – dievča. Ako riešenie úlohy autor teda uvádza 1/3, čo je 33.33%. Teda to, že aj druhé dieťa je dievča je pravdepodobné na 33.33%. Mimochodom, otázka číslo 2 mala naozaj pôsobiť len na zmätenie, nakoľko je riešenie to isté, no s tým rozdielom, že ak sú dve dievčatá, tak má to druhé proste iné meno….

Informácie, informácie, informácie….

V tomto prípade boli značne zmätočné a okrem nami uvedených riešení ich mohlo byť aj viac. Preto ak je pravdepodobnosť s informáciami úzko prepojená, tak ak nemáte správne informácie o zápase aspoň na 85-90% (tobôž ak ich máte úplne zmätočné), tak jednoducho nevsádzajte. Neviete totiž presne vypočítanú pravdepodobnosť podporiť informáciami, či sa vám za danej pravdepodobnosti oplatí vsadiť.

Zadanie úlohy autorom (hrubým písmom sú zvýraznené mätúce slová /informácie/):
To, či sa narodí chlapec alebo dievča má rovnakú pravdepodobnosť – teda 50%. Úlohu nehrá genetika, atď..
1. Rodina má 2 deti. Jedno z nich je dievča. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?
2. Rodina má dve deti. Jedno z nich je dievča a volá sa Esmeralda. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?

4 zmätočné informácie. Teda keby len 4, ale toto sú tie najzávažnejšie.

Presné zadanie (ak by ste chceli nájsť také riešenie príkladu ako jeho autor) príkladu/úlohy by znelo:

Predpokladajme, že pri narodení ktoréhokoľvek z detí je pravdepodobnosť že to bude chlapec alebo dievča vždy 50%. Úlohu nehrá genetika, atď..
1. Rodina má 2 deti. Niektoré z nich (či už mladšie, alebo staršie) je určite dievča a volá sa Esmeralda. Nevieme v akom poradí sa deti narodili. Aká je pravdepodobnosť že Esmeralda má sestru?
PS: Druhú otázku by sme nedávali, spojili sme ich do jednej a presnej, nakoľko keď človek podáva informácie, mal by ich podať čo najpresnejšie ak nechce zmiasť toho, kto chce tie informácie na čokoľvek využiť.

Na základe tohto príbehu je zrejmé, že ak chce človek riešiť úlohu/príklad a ak chce tipér správne vsadiť, tak potrebuje mať čo najdôkladnejšie informácie. Ak je teda kurz na niekoho 1.5 (čo v jednoduchom prepočte pravdepodobnosti znamená 66.67% pravdepodobnosť, že ten zápas vyjde) a my tomu mužstvu veríme, tak si musíme vyhodnotiť, na základe akých informácií mu veríme.

Ak sú to teda informácie typu:

Všetci 4 obrancovia by už mali byť fit. Uvidíme však ako sa budú cítiť pred zápasom a či budú hrať všetci 4,“ alebo „Chceme tento zápas vyhrať, no o 2 dni nás čaká ťažký zápas v Lige Majstrov a možno rozložíme sily„, alebo „Môj zverenec je na 100% pripravený, má skvelú formu. Tvrdo sme trénovali mesiac na harde v klimatizovanom prostredí NTC a konečne ideme hrať turnaj. Všetko do seba zapadá ako má. No na harde sa nič teraz nehrá, a tak ideme na turnaj v Káhire kde je 40 stupňov v tieni na antukovom podujatí Antuka Open 2018.“ – tak nevsádzať, lebo máte informácie, ktoré môžete brať tak maximálne 50 na 50, že buď to bude tak ako sa dozvieme z prvej časti vyhlásení športovcov/trénerov, alebo to môže dopadnúť úplne inak.

Ak však budete mať dostatočné a správne informácie, ktoré vyhodnotíte tak, že podľa nich by mal tím na ktorý chcete vsadiť vyhrať na 70%-99% (100-percentná je iba smrť) a podľa presného výpočtu pravdepodobnosti by mal podľa bookmakerov vyhrať na 65%, tak vsaďte.

A ak vaše vyhodnocovanie informácií bude správne a budete dajme tomu 80% zápasov s kurzom 1.5 triafať, budete vyhrávať (teda na sólo stávkach). Samozrejme aj pri iných kurzoch to platí. Pravdepodobnosť a informácie sú presne pre toto veľmi spojité nádoby.

Získaj registráciou €30 na prvú stávku bez rizika od Fortuny na tipovanie online!