Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní

Ovládate výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní? Kurzy na jednotlivé zápasy približne odzrkadľujú pravdepodobnosť toho-ktorého výsledku. Ale vyhodnocujú tipéri túto pravdepodobnosť správne? Pozrieme sa ako na to. Príbuznou témou pravdepodobnosti pri tipovaní sú aj informácie o danom zápase. V analýze si rozoberieme aj to, prečo sa niekedy pri určovaní pravdepodobnosti nesprávne vyhodnocujú informácie, na základe ktorých určujeme pravdepodobnosť (nielen na základe kurzov).

aký je výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní
Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní

Výpočet pravdepodobnosti pri tipovaní podľa kurzov

Začneme tým najjednoduchším, a tým je matematika. Teda jednoduchá matematika, kde vydelíme/vynásobíme 2 čísla a na príkladoch si ukážeme tie najjednoduchšie možnosti. Je zrejmé, že keď je na niekoho kurz 2.0, tak pravdepodobnosť že vyhrá je 50% (1/2 x 100). Ak je na niekoho kurz že vyhrá 1.0, tak pravdepodobnosť že vyhrá je 100% (1/1 x 100). To dáva zmysel, a tak to skoro aj je (nižšie v článku pri zisťovaní úplne presnej pravdepodobnosti vysvetlíme, prečo sme použili slovíčku „skoro“).

Toto zatiaľ viac či menej platí. Ale problém nastáva, keď si tipéri myslia, že kurz 1.5 je niečo presne medzi 1.0 a 2.0, čiže 75%. A to nie je pravda. Vždy si tú najzákladnejšiu pravdepodobnosť vypočítajte 1/kurz x 100. Pri kurze 1.5 odhadujú teda stávkové kancelárie pravdepodobnosť tohto výsledku na 1/1.5 x 100 a to je 66.67%. Ak si tipér myslí, že na 75% „mu to padne“, tak už tu je na omyle o viac ako 8%.

Presný výpočet pravdepodobnosti podľa kurzov

Všetko čo sme doteraz napísali platí. Ale platí to v reálnej matematike, no kurzy v stávkových kanceláriách počítajú na jednej strane s matematikou a pravdepodobnosťou, na strane druhej potrebujú mať svoje mařze (inak by neprežili), a tak sú kurzy o niečo nižšie, akoby boli podľa matematiky a pravdepodobnosti. Uvedieme to na jednoduchom príklade.

Dnes v noci bude hrať Berdych tenis s Fogninim a kurzy sú 1.36-3.3. V matematike by sa pravdepodobnosť oboch výsledkov mala rovnať 100%. O nič viac, o nič menej. Musí vyhrať jeden alebo druhý, to je predsa na 100%. V stávkových kanceláriách vám však 100% pravdepodobnosť nevyjde. 1/1.36 x 100 je 73.53% a 1/3.3 x 100 je 30.30%. 73.53% + 30.30% je 103.83%. Tu platí základné pravidlo ktoré všetci vieme: Čím menší kurz, tým väčšia pravdepodobnosť že výsledok (zápas) vyjde. Mnohí si povedia „Ako je teda možné, že pravdepodobnosť oboch výsledkov je vyššia ako 100%? To predsa nedáva logiku.“ Odpoveď je jednoduchá: Lebo sú kvôli marži v stávkovej kancelárii kurzy nižšie, ako by v skutočnosti boli, keby stávková nebrala maržu a kurzy nastavila podľa presnej pravdepodobnosti.

Čo z toho teda vyplýva?

Že ak nastavila stávková kancelária kurzy 1.36-3.3, tak v skutočnosti by mali byť o niečo vyššie. A aké? Ako to zistíme? Vynásobíme si kurzy 1.36×1.0383 (posunieme v aktuálnych nezmyselných 103.83% desatinnú čiarku o dve miesta dopredu), čo je 1.41. To isté urobíme s 3.3×1.0383, čo je 3.43. To sú reálne a správne kurzy bez marže, teda také by mali byť, keby stáv. kancelárie nebrali maržu: 1.41-3.43. Skúška správnosti: 1/1.41 x 100 je 70.9% a 1/3.43 x 100 je 29.1%. 70.9%+29.1% je 100%. No a teraz si už len vypočítame to čo už vlastne vypočítané máme a teda, aká je pravdepodobnosť napr. na „jednotku“: 1/1.43 x 100 a teda 70.9%.

Výpočet pravdepodobnosti výsledku je veľmi dôležitý na to, aby ste si nemysleli ako pri tom kurze 1.5, že veď je to na 75% isté a „keď to budem dávať, tak mi jeden zo 4 tiketov vyjde.“ A na základe tohto poznatku nebodaj zvyšovať stávky. Nie nevyjde vám to na jednom zo 4 tiketov, ale len na základe „základov výpočtu pravdepodobnosti“ vám to vyjde len na 67% tiketov, čiže to je na jednom z 3 tiketov.

A to je veľký rozdiel!

Ale, ako sme písali, stávkové kancelárie kurzy podhodnocujú a tak vám vyjde reálne číslo v percentách ešte nižšie. V skutočnosti to podľa „presného výpočtu pravdepodobnosti“ vyjde okolo 64% (podľa konkrétneho zápasu v konkrétnej stávkovej kancelárii).

Pravdepodobnosti si dobre prepočítajte aj keď dávate na tiket viacero zápasov (čo takmer vždy). Najskôr si vypočítajte reálne kurzy (podla riadkov vyššie) a potom ich medzi sebou vynásobte a následne vynásobte 100. Príklad: Máte na tikete 4 zápasy s už prepočítanými reálnymi kurzami podľa riadkov vyššie a tie prepočítané kurzy sú 2.1, 1.9, 1.7 a 1.1. Pravdepodobnosť výhry tiketu je v tomto prípade (1/2.1) x (1/1.9) x (1/1.7) x (1/3.4) x 100, čo je: 0.476 x 0.526 x 0.588 x 0.909 x 100 a to je: 13.38%.

Pri pravdepodobnosti berte do úvahy aj informácie!

To sme vám predstavili, aké sú reálne pravdepodobnosti podľa stávkových kancelárií. No ako sme písali v iných článkoch, ak veľmi sledujete nejakú konkrétnu súťaž, viete všetky potrebné informácie o taktike tímov, zraneniach, pohode v tíme, aké zápasy ich čakajú a či nebudú šetriť hráčov, tak máte potrebné informácie a viete lepšie určiť pravdepodobnosť bez kurzov (alebo aj s nimi).

Samozrejme to vedia aj stávkové kancelárie, no tie mierne prispôsobujú kurzy aj stávkarom, napr. keď sa dáva výrazne viac na domácich, tak výrazne na nich znížia kurz aby ak výsledok dopadne akokoľvek, tak aby oni boli v zisku. A ak viete analyzovať zápasy (napr. hrajú dvaja vyrovnaní súperi, kurzy sú vyrovnané), tak máte informáciu (vedomosť), ktorú možno ani bookmaker nemá (nevie). Im ide hlavne o kurzy a aby boli v zisku. Preto ak máte dobré informácie a vedomosti a viete dôkladne vypočítať pravdepodobnosť, tak o to lepšie viete vyhodnotiť, či sa vám daný zápas oplatí, alebo neoplatí dať!

Aké je dôležité mať informácie a aj na základe nich určiť pravdepodobnosť vám ukážeme na jednom príklade, ktorý behá po nejednom slovensko, či zahraničnom nielen stávkarskom webe, ako je ten náš.

Otázka v používanom teste je:

To, či sa narodí chlapec alebo dievča má rovnakú pravdepodobnosť – teda 50%. Úlohu nehrá genetika, atď..
1. Rodina má 2 deti. Jedno z nich je dievča. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?
2. Rodina má dve deti. Jedno z nich je dievča a volá sa Esmeralda. Aká je pravdepodobnosť, že aj to ďalšie dieťa je dievča?

Skúste nad tým porozmýšlať a odhadnúť (vypočítať) pravdepodobnosť v oboch otázkach. Ak máte riešenie, kľudne ho napíšte do našej diskusie (k tomuto článku). Odpoveď však nehľadajte na internete, nakoľko ten kto túto otázku zostrojil a následne „vyriešil“ nemá správnu odpoveď (ostatní to od neho len prebrali). My vám v druhej časti tohto článku vysvetlíme prečo je odpoveď nesprávna a aké je správne riešenie a prečo sú tak potrebné informácie!

Získaj registráciou €50 stávku bez rizika a €5,000 vstupný bonus SYNOTtipu na tipovanie online!