Bankroll management pri tipovaní (2. časť)

V prvej časti Bankroll management pri tipovaní sme prezradili prečo je dôležitý, prečo je potrebné oddeliť peniaze hráčske od tých súkromných, ale hovorili sme aj o výške stávok. V druhej a zároveň záverečnej časti o Bankroll managemente prezradíme, ako presne postupovať….

Bankroll management pri tipovaní 2. časť
Bankroll management pri tipovaní (2.časť)

Podnikateľ zisky vyberá

Na konci mesiaca prehodnocujte, čo sa v daný mesiac udialo. Ako sme písali v prvom článku Bankroll management pri tipovaní, stávkovanie je ako podnikanie. Preto netreba mať veľké oči hneď z úvodu. Napríklad ak z vložených €100 vyhráte za prvý mesiac €200 (čiže ste €100 v pluse), tak nezačnite rapídne zyšovať stávky. Ak ste prvý mesiac napríklad dávali 3% stávky z bakrollu, teda €3/tiket, tak teraz nezačnite hneď stávkvať za 3% z €200, teda za €6/tiket.

Odporúčame sa zamerať skôr iným smerom. Vyberte 50% z čistého zisku zo svojho hráčskeho účtu na ten súkromný pre život, teda €50. Na hráčskom účte vám ostane €150 (váš nový bankroll na nový mesiac) a kľudne skúste stávkovať za €4/tiket, čo činí 2.67% z vášho nového bankrollu. Na jednej strane zvýšite stávku o €1, no na strane druhej dávate na jeden tiket nižšie percento zo svojho bankrollu. Teda zvyšujete potencionálne výhry, no zároveň znižujete riziko ohrozenia bankrollu.

Druhý mesiac však môže nastať opačný scenár a vám sa nebude dariť. Zo €150 klesnete na konci mesiaca napríklad na €80. Odporúčame už počas tohto druhého mesiaca (v čase keď klesnete na €100) opäť znížiť stávky na 3% zo €100, čiže na €3/tiket. No vráťme sa k tomu, že máte na konci tohto druhého mesiaca €80. V takom prípade začnete tretí mesiac s bankrollom €80.

Vráťte sa k pôvodnému plánu 

Teda nepokračujte ako keby ste mali počiatočný bankroll v treťom mesiaci €150 a dávajte 3% na tiket z aktuálneho bankrollu na tento mesiac, to je 3% z €80 a teda €2.4/tiket.

Tretí mesiac môžete mať veľmi úspešný. Stúpnete na povedzme €260 (váš potencionálny nový bankroll). Nenechajte sa však opantať! Nezačnite štvrtý mesiac stávkovať hlava nehlava napríklad za 3% na tiket, čo činí €7.8/tiket, nebodaj dokonca 5% na tiket čo je €13/tiket (lebo „však už rozumiem všetkému, všetko viem uhádnuť, nič ma neprekvapí„).

Urobte presne to isté čo po prvom mesiaci. Vyberte si na váš súkromný účet polovičku z rozdielu aktuálnej sumy – vložené prostriedky, teda €260 – €100 je €160/2 je €80. €80 si preveďte na súkromný účet. A vidíte? Už ste raz vytiahli €50 (lebo ste sa nepobláznili a nezvýšili stávky), teraz €80, spolu €130! Po troch mesiacoch tak máte späť svoj úvodný vklad do podnikania (€100) plus €30 naviac! Zdá sa vám to málo? Samozrejme, potešilo by viac.

Ale už po 3 mesiacoch ste v zisku 30% svojich investícií do stávkovania!

Ktorý podnikateľ by nebral, keby každý jeho nový biznis zarobil 30% do zisku hneď za prvé 3 mesiace?! Štvrtý mesiac začnete teda z bankrollom €180 (€260-€80). Opäť kľudne zvýšte stávku na €4/tiket, čo činí 2.22% z bankrollu na tiket (ak sa dá vždy sa držte medzi 2-3%). A vidíte? Opäť ste zvýšili stávku, no znížili riziko krachu bankrollu, nakoľko na jeden tiket vkladáte menšie percento z vašeho bankrollu.

Takto to pokračuje a pokračuje niekoľko mesiacov. Povedzme, že po 7 mesiacoch ste už vybrali z hráčskeho účtu na súkromný €500 (váš zisk!) a zároveň vám stále ostáva na hráčskom účte €500! V takom prípade (ak ste odvážnejší) si môžete stanoviť nový „počiatočný vklad“ na €500. Postupujte presne tak ako doteraz, no s tým rozdielom, že začnite dávať tento nový mesiac na tiket 3% z €500 (to je €15). Vyberajte nasledujúce mesiace polovičku finančných prostriedkov z hráčskeho účtu ktorý je nad €500. Ak by bol napríklad po ďalšom mesiaci €700, vyberte polovičku zo €700-€500, teda €200/2 je €100. Ostane vám na hráčskom účete €600. Ďalší mesiac vsádzajte napríklad za iba 2.7%, z aktuálneho €600 bankrollu, čo je €16.2. Atď., atď….

Podnikateľ môže aj prerábať

Zoberte si tú istú situáciu, no po prvom mesiaci máte zo €100, len €40! Čo teraz? Ani tu nepodliehajte panike. Nevkladajte nové prostriedky na hráčsky účet zo súkromného účtu na život. V podnikaní sa niekedy aj nedarí. Netreba hneď preto firmu dotovať zo súkromného účtu, alebo si brať pôžičku. To je presne to, čo by ste urobili, keby ste svoj hráčsky účet zadotovali.

Proste váš nový bankroll je €40. Druhý mesiac teda budete na jeden tiket dávať 3% zo €40, čo činí €1.2. Neuveríte, ale má to aj svoje výhody! V prvom rade, ak by ste hráčsky účet zadotovali, cítili by ste sa, že to teraz „musíte dohnať“ a možno by ste robili chyby, či už pri výbere zápasov, alebo aj samotného Bankroll managementu.

V neposlednom rade je to aj lepší prístup k „podnikaniu“ (stávkovaniu). Možno práve tento mierny pád vás naučí lepšie vyberať zápasy, navštevovať odborné fóra, viac sa o danom zápase dozvedieť, atď., atď.. To môže mať v konečnom dôsledku následok taký, že sa počas druhého mesiaca dostanete na napríklad €120.

Potom už budú nasledovať rovnaké pravidlá ako v predchádzajúcej časti článku (keď sa darilo hneď z úvodu), a teda polovičku zo zisku vyberiete €120-€100 je €20/2 je €10. A za €110 budete pokračovať tretí mesiac ďalej, pričom budete dávat 3% na tiket, čo v tomto prípade činí €3.3. Zároveň však budete dodržiavať to, čo vás naučil ted mierny pád a budete lepšie pristupovať k zápasom, zároveň namiesto €1.2 na tiket budete dávať €3.3 na tiket a tým môžete zvýšiť svoje výhry.

Je to proste kolobeh, ale treba dodržiavať základné pravidlá Bankroll managementu. Iba tak môžete uspieť!

Zlá situácia v Bankroll managmente: Je „podnikaniu“ koniec?

Nastať môže aj katastrofálny scenár, a to je ten, že vaša firma (rozumej váš hráčsky účet) zbankrotuje. Čo v takom prípade? Určite sa nehnať sa vložením ďalších finančných prostriedkov na hráčsky účet a hlava nehlava stávkovať so sebauspokojovaním/sebaklamom, že to už raz musí prísť…. Nie tak to nefunguje. V takomto prípade tomu môžete ľahko prepadnúť a stať sa gambler, alebo ním už ste. V takomto prípade skôr vyhľadajte odbornú pomoc ktorá vás pred gamblerstvom ochráni.

Čo teda robiť? V prvom rade si je treba vyvetrať hlavu. A to tak, že choďte s kámoškou na kávu, s frajerkou do kina, s dieťaťom do parku, s kamošmi na futbal. Skúste na to že ste prehrali svoj bankroll (ktorý ste pred jeho vytvorením vedeli pohodlne a bezpečne vytvoriť podotýkame bez dlhov!) pozrieť tak, že niečo nevyšlo. Pár dní si dajte pokoj od stávkovania. Potom (už s chladnou hlavou) si sadnite ku svojmu hráčskemu účtu, ale nehrajte! Najskôr si poriadne pozrite, čo ste podával.

Potom skúste analyzovať prečo vám tie tikety nevyšli. Môže to byť kvôli rôznym chybám:

– dával som veľký počet zápasov na tiket,

– chcel som dávať prehnane veľa prekvapení,

– o zápasoch ktoré som dával som toho moc nevedel, iba som stávkoval podľa známosti klubu,

– nepozorne som sledoval že končia ligy a tam sa vždy rodia zaujímavé výsledky,

– sakra, nikdy som si nepozrel v akom stave majú mužstvá na ktoré som vsádzal káder, veď tento XY klub na ktorý som dával, ako aj ZX klub mali 50% kádra zranených,

– ja vlastne nerozumiem športu….,

Na základe vašej analýzy sa rozhodnete čo ďalej.

Či pokračovať, alebo nie. Ak pokračovať, tak sa vyvarujte chybám, ktoré ste zistili pri analýze. Ale pozor! Pokračujte až potom, ako si zas budete môcť dovoliť odkrojiť z vášho súkromného účtu na hráčsky účet bez toho, aby to pocítil váš reálny život. A opäť začnite radšej s rovnakým vkladom ako pri vašom prvom pokuse. Neskúste navyšovať vklad s dovetkom, že teraz to napríklad dvojnásobkom rýchlejšie dobehnem, lebo dám dvojnásobný vklad na hráčsky účet ako pri prvom pokuse! Aj to je náznak gamblingu!

Ak budete rady, ktoré sme uvideli v dvojdielnej sérii Bankroll management pri tipovaní, dodržiavať, mali by ste byť úspešným tipujúcim!

Získaj registráciou €20 bezrizikovú stávku a €2,000 vstupný bonus DOXXbetu na stávkovanie online!