Tipovanie futbalových zápasov: Čo treba vedieť?

Zameriavate sa na tipovanie futbalových zápasov? Práve sa nám rozohrávajú ďalšie 3 ligy z TOP 5 futbalových líg. Tie prvé 2 už začali v predchádzajúcich týždňoch. Preto je čas pozrieť sa na to, čo všetko potrebujete pri tipovaní na futbalové zápasy vedieť, aby ste mali správne tipy. Prinášame vám „futbalové jedenástoro.“

Už odštartovala francúzska a anglická liga. Tento víkend sa k nim pridajú tie zo Španielska, Nemecka (info prinesieme dnes poobede) a Talianska. Práve týchto 5 líg patrí medzi najobľúbenejšie medzi tipérmi. Nie každý stávkujúci však pozná všetko, na čo by si mal dávať pri tipovaní pozor. Sú to však v podstate jednoduché veci a my si ich teraz krok po kroku rozoberieme.

Tipovanie futbalových zápasov na synottipe
Tipovanie futbalových zápasov

1. Výber ligy/líg, ktorým rozumiete.

Najskôr si zhodnoťte, aký máte vzťah k jednotlivým ligám. Niekto od rána do večera sleduje aktuálne dianie v Premier League a Bundeslige. Iný sa zas výhradne venuje francúzskej Ligue 1. A ten posledný preferuje španielsku La Ligu a taliansku Seriu A. Ten posledný má pod drobnohľadom všetkých 5 súťaží. Práve ten má najlepšie predpoklady na úspešnú tipérsku kariéru, nakoľko má najviac možností na tipovanie. Snažte sa teda tipovať iba ligy, v ktorých sa najlepšie vyznáte, prípadne ich budete najviac sledovať. Zápasy z ostatných líg pridávajte opatrne.

2. Aktuálne zmeny v kádroch

Na začiatku každej sezóny zohráva dôležitú úlohu aj letné prestupové obdobie. Na tipovanie futbalových zápasov by ste mali mať podrobnejšie zmapovanú ligu, ktorú chcete stávkovať. Teda prestupy v danej lige (v 2 odstavci tohto článku ich máte po prekliknutí na jednotlivé ligy zhrnuté). Niekto sa počas leta oslabil, iný posilnil, ďalší zas prebudoval celý káder (čo nemusí byť výhoda kvôli zohratosti). Tu musíte využiť svoj cit pre futbal ako taký, a rozhodnúť sa či daný prichádzajúci hráč bude posilu, alebo nie. Je jedno či stojí €50,000,000, alebo €5,000,000. Môže sa totiž stať že klub kúpi hráča na post, ktorý mal už beztak veľmi silný a vyhodil zbytočne €35,000,000.

Môže sa stať aj to, že klub predal povedzme 32-ročného hráča na istom poste za €3,800,000 (pritom hral vynikajúco) a kúpil na ten istý post 22-ročného hráča za €45,000,000 (veľmi perspektívneho a aj už teraz výborného). No nejaká veľká kvalitatívna zmena na tomto poste nebude, tak vlastne klub na tomto poste vymenil len hráča za hráča rovnakých kvalít a väčšou perspektívou do budúcnosti. A môže sa stať aj to, že klub posilnil presne na postoch, na ktorých ho „tlačila topánka“. A je jedno či stál taký hráč €6,500,000, alebo €56,000,000.

3. Kvalita trénera a jeho prax v tíme

Ak príde nový tréner do tímu (a môže byť aj najlepší na svete), nemusí vždy hneď z úvodu dať svojmu mužstvu pečať, ktorú by chcel. Hráči si zvykajú na jeho trénerské metódy, mentalitu a v neposlednom rade aj taktiku. Nový coach si do tímu určite donesie aj nových hráčov. Platí tu teda to čo v bode 2 (bude zohratosť na patričnej úrovni)?

Samozrejme, ak tréner pracuje so svojim mužstvom dlhšie, má na neho väčší vplyv. Tu treba brať do úvahy fakt, ako s mužstvom postupoval počas posledných rokov. Napríklad, ak bol v tíme doteraz 3 roky a prvý rok skončil na 7. mieste, druhý na 5. mieste a tretí na 4. mieste, tak je vidieť progres. Treba si pozrieť aké zrealizoval postupy a podľa toho sa zariadiť, či mu budete veriť ešte viac ako v minulej sezóne. Ak tréner prebral tím len pred začiatkom minulej sezóny a skončil s ním niekde tak ako skončili rok pred tým, treba si pozrieť či urobili herný progres a ako sa im darilo aj v iných súťažiach okrem ligy (v pohárovej Európe, domácich pohároch). Na základe toho a opäť prestupov môžete zhodnotiť, ako sa mužstvu bude dariť v sezóne 2017/2018.

4. Aktuálna forma tímu

Tá sa určuje pri štarte sezóny ťažko, nakoľko v príprave všetci testujú rôznych mladíkov, rôzne systémy hry a tiež majú aj isté časti prípravy (obdobie kondičných tréningov, silových tréningov, rýchlostných tréningov, taktických tréningov, tréningy zamerané na techniku, štandardky, atď.). No podľa predsezónych výsledkov predsalen viete určiť, akým smerom sa mužstvo poberá.

Počas sezóny je to jednoduchšie. Vidíte väčšiu vzorku súťažných zápasov a aj to, ako hrali napríklad posledných 5 zápasov. Ideálne je, ak to nehodnotíte len na základe výsledkov, ale zápasy ste aj videli (viď. bod 11). Každopádne, na tipovanie futbalových zápasov sú dôležité aj tie štatistiky. Koľko mali držanie lopty, koľko striel, rohov, atď.. Samozrejme, s prihliadnutím na predchádzajúcich súperov.

5. Chýbajúci hráči

Pod kontrolou treba mať aj to, koľko a hlavne akých hráčov majú mužstvá zranených, prípadne „vykartičkovaných“. Ak jednotlivé mužstvá sledujete pozorne, viete aj o tom, ako tréner rotuje zostavu na základe zápasov, ktoré ich čakajú o 3 dni po tých zápasoch, aké idete tipovať. Tréneri totiž občas hráčov aj šetria. Je teda rozdiel, či mužstvo nastúpi bez vykartičkovanej stopérskej dvojice, zraneného stredného záložníka a tiež krídla, no aj bez ich TOP útočníka lebo tréner ho pravdepodobne bude šetriť na Ligu Majstrov, ktorú hrajú o 3 dni po vami tipovanom zápase. Alebo nastúpia v kompletnom zložení.

6. Domáce prostredie

Drvivá väčšina tímov má doma lepšie výsledky ako vonku, čo je kvôli atmosfére pochopiteľné. No nemusí to tak vždy byť. Napríklad môže byť mužstvo, ktoré nemá moc tvorivých hráčov, skôr rýchlostné typy ofenzívnych hráčov. Doma sa snažia, búšia, ale nevedia nič vymyslieť do zatiahnutej súperovej obrany a z brejkov dostávajú góly. Do zatiahnutej súperovej obrany nevedia dať góly ani cez štandartky, lebo nemajú kvalitných hlavičkárov. Naopak ak hrajú vonku tak sa snaží tlačiť domáci tím a oni dávajú góly z brejkov. Vždy si pozorne prehliadnite aj ako sa jednotlivým tímom darí vonku a ako doma.

7. Vzájomné zápasy

Na to ako sa proti ktorému tímu darí až tak neprihliadajte, no ani nepodceňujte. Pozrite si tak vzájomné štatistiky za posledné napr. 2 sezóny a prihliadajte pri tom na to, čo sa za toto obdobie v oboch kluboch zmenilo.

8. Zradnosti derby zápasov

Derby zápasy majú vybičovanú atmosféru. Príde viac divákov ako inokedy. Keď aj nepríde (lebo štadióny v niektorých kluboch sú vypredané bez ohľadu na súpera), aj tak je búrlivejšia atmosféra. Hecovačky medzi fanklubmi prebiehajú už minimálne týždeň dopredu, na štadióne pripravia nové a ešte lepšie choreografie, zápas prežívajú intenzívnejšie. Vtedy sa môže oveľa ľahšie stať, že hráči podľahnú eufórii a napr. ČK môže byť na svete veľmi skoro. To celý zápas samozrejme zmení a zrazu aj prípadný predzápasový outsider má oveľa výhodnejšiu pozíciu. Derby zápasy sa tipujú naozaj ťažko….

9. Silno zvažujte, či vsádzať na svoj obľúbený tím

Nie každý športový fanúšik má v obľube nejakého tenistu, biatlonistu, basketbalový tím, a možno ani hokejový tím. No každý futbalový fanúšik doslova zbožňuje nejaký celok. Niekto Real, LFC, Bayern, AC Miláno, Chelsea, Arsenal, Dortmund, PSG, Man Utd, Man City, Chelseu, Monaco, PSV, Spartu, Hoffenheim, Inter Miláno, Juventus, FC Sevilla, AS Rím, atď, atď…. A sú tak trošku mierne zaslepení, keď sa aj ich tímu nedarí. Povedia si že „veď hrajú dobre, teraz vyhrajú, veď hrajú s mužstvom ktoré je iba o jedno miesto nad nimi.“ No nie, ich mužstvo je v kríze (či krátkodobej, či strednodobej, či nebodaj dlhodobej) a oni si to nepriznajú. Potom sa čudujú, že im tiket nevyšiel.

10. Dá sa vsádzať aj vďaka nasadeným rozhodcom

A to hlavne na počet kariet, faulov, štandartných situácií a podobne. Niektorý rozhodca totiž píska prísnejšie, ďalší je zas benevolentnejší. Preto ak evidujete že píska napríklad Janko Ferko ktorý pravidelne udelí min. 5 ŽK za zápas, môžete pokojne tipnúť aj na počet kariet. Tu si ale zoberte aj štatistiku ŽK ktoré doteraz dostali obe mužstvá. Možno sú to celky ktoré hrajú v rukavičkách a majú v priemere po 1 ŽK na zápas. Možno práve v tomto zápase tak Janko Ferko udelí iba 3-4 ŽK.

Naopak, ak rozhoduje Miško Lacko ktorý neodpíska pomaly ani brutálny zákrok z boku na koleno stojacej nohy a dáva tak 1 ŽK za zápas, oplatí sa zas vsadiť napríklad že v zápase padne 2 a menej ŽK. Ale aj tu treba prizerať na to, kto proti sebe nastúpi a či náhodou nehrajú proti sebe drevorúbači, čo dostávajú každý po 7 ŽK/zápas a 1 ČK/zápas. Vtedy asi aj Ferko Lacko udelí viac ako 2 ŽK.

11. Sledujte čo najviac zápasov a analyzujte!

Vieme, že máte frajerky, kamarátov, rodiny a aj iné záujmy ako tipovanie. No verte, že sledovanie čo najväčšieho množstva zápasov mužstiev z ligy, ktorú tipujete, vám pomôže. A veľmi! Dnes sa dá sledovať prakticky každý zápas na rôznych TV kanáloch (ak ich nemáte u svojho operátora, tak mierne investujte /oplatí sa/ a prejdite k tomu, čo má čo najviac športových kanálov). Ak toto spraviť nechcete, tak existujú na internete live streams. Využite tie. Ak tipujete napríklad anglickú Premier League, tak odporúčame odsledovať cez víkend minimálne 3 zápasy a cez týždeň (keď už rodina, priateľka, deti spia) aj zápasy tímov z Premier League v európskych pohároch.

Na základe toho budete mať ešte väčší obraz o obraze hry jednotlivých tímov a tipovanie futbalových zápasov vám pôjde lepšie. Budete vedieť, aký systém a štýl preferujú. Budete tiež vedieť, aký spôsob hry súpera im vyhovuje/nevyhovuje. A to sú neoceniteľné poznatky pri tipovaní!

Získaj registráciou €50 stávku bez rizika a €5,000 vstupný bonus SYNOTtipu na tipovanie online!