Davis Cup: Naši sa dnes postavia proti Kanade.

Na nový formát Davis Cup (DC) sa vzniesla vlna kritiky. Nemecký reprezentant Zverer napríklad odmieta ísť hrať finálový turnaj. V článku si viac povieme nielen o novom systéme DC, ale aj o dnešných zápasoch našich hráčov.

V roku 2018 sa Davis Cup hral posledný krát v starom formáte. Ten bol jednoduchý. Reprezentačné mužstvá odohrali proti sebe 4 dvojhry a 1 štvorhru. Všetky zápasy sa hrali na 3 víťazné sety. Hralo sa vždy na domácich kurtoch jedného z účastníkov zápasu. Víťazný tím postúpil do ďalšieho kola. Hrávalo sa na 4 kolá. Celkovo sa takto odohralo 106 ročníkov. Najviac víťazstiev slávneho pohára získalo USA, konkrétne 32.

Davis Cup
Davis Cup

Od roku 2019 je však všetko inak. Už dnes začne tzv. kvalifikačné kolo, v ktorom sa predstaví 24 tímov. Víťazi duelov pôjdu na finálový turnaj a porazené celky padnú do nižších zónových skupín. Na finálovom turnaj sa však predstaví až 18 tímov. K 12-tim postupivším z kvalifikácie sa pridajú 4 semifinalisti z roku 2018 a 2 tímy dostanú niečo ako divokú kartu.

Celky na 17. a 18. mieste z finálového turnaja zostúpia pre rok 2020 do nižších zónových skupín, mužstvá na 5. až 16. mieste budú hrať v roku 2020 kvalifikáciu a prvé 4 tímy sa automaticky kvalifikujú aj na budúcoročné finále. Zápasy na finálovom turnaji sa budú hrať na 2 dvojhry a 1 štvorhru (všetko sa odohrá v jeden deň). Finálový turnaj sa celý odohrá za jeden týždeň na neutrálnej pôde (v októbri). V kvalifikáciách sa bude hrať na 4 dvojhry a 1 štvorhru (celé sa to odohrá za 2 dni). Všetky zápasy sa budú hrať tak v kvalifikácii ako aj vo finále na 2 víťazné sety, pričom rozhodujúci set sa ukončí tie-breakom.

Na novú formu Davis Cupu sa vzniesla veľká vlna kritiky.

Hlasnými kritikmi boli tenisové veľmoci ako Nemecko, Veľká Británia, druhá najúspešnejšia krajina v histórii DC Austrália, či napr. aj Česká republika. Nemecký reprezentant Zverev napríklad vyhlásil, že ak Nemecko tento víkend postúpi do finále, on tam nepôjde „Nenastúpim. Reprezentujem pre atmosféru v tíme a emócie, nie pre peniaze, preto sa mi viac pozdáva starý formát s domácimi zápasmi.Práve financie asi môžu najväčšou mierou za túto zmenu. Do Davisovho pohára totiž vstúpila investičná skupina Kosmos, v ktorej má 25% podiel aj španielska futbalová hviezda Gerard Piqué. Kosmos plánuje dať do Davis Cupu za 25 rokov až 3 milardy dolárov!

No to je teraz jedno. Poďme na historicky prvú kvalifikáciu v novom systéme Davisovho pohára. Nastúpia (respektíve niektoré zápasy sa už rozohrali) v nej proti sebe (za zápasom sú kurzy v stávkových spoločnosti Tipsport na postup krajín):

Česko – Holandsko 2.07-1.76
Brazília – Belgicko 1.16-5.19
Švajčiarsko – Rusko 15.5-1.01
Rakúsko – Chile 2.96-1.4
Slovensko – Kanada 1.9-1.9
Nemecko-Maďarsko 1.01-16.0
Kolumbia – Švédsko 2.08-1.75
Čína – Japonsko 3.85-1.2
India – Taliansko 7.12-1.05
Austrália – Bosna a Hercegovina (už sa hrá, stav je 1:0)
Uzbegistan – Srbsko (začala sa prvá dvojhra)
Kazachstan – Portugalsko (začala sa prvá dvojhra)

Slovensko postavilo do zápasu na Davis Cup túto nomináciu:

Martin Kližan, Filip Horanský, Filip Polášek, Igor Zelenay a Norbert Gomboš. Napriek tomu, že za Kanadu kvôli chorobe nenastúpi ich jednotka Raonič, majú ich hráči celkovo lepšie postavenie v ATP rebríčku (v dvojhre). Naši majú tieto postavenia v ATP: 37. Kližan, 199. Horanský, 255. Gomboš, Zelenay a Polášek hrávajú iba štvorhru. Kanada: 25. Shapovalov, 103. Aguer-Aliassime, 121. Polansky, 329. Dančevič. Vo štvorhre máme najlepších v rebríčku Zelenaya (65) a Polášeka (140) a Kanada Polanskeho (127) a Shapovalova (302).

Každopádne, hrať sa bude na antuke, čo mierne lepšie poradie v dvojhrovom svetovom rebríčku ATP pre Kanadu trochu zneguje. Predsalen im vyhovuje tvrdší povrch. V dnešných dvojhrách nastúpia proti sebe najskôr Filip Horanský proti Shapavalovovi (o 15:00). Na našeho borca je kurz v Tipsporte 4.26 a na Kanaďana 1.22. Po ich zápase (najskôr však o 16:30) sa proti sebe postavia Kližan a Aguer-Aliassime. Favoritom je naša jednotka (kurz v Tipsporte 1.35). Na súpera je kurz 3.19. Na sobotňajšiu štvorhru a ani dvojhry ešte kurzy nie sú vypísané. Za nás by mali štvorhru hrať Zelenay s Polášekom.

Získaj €15 zadarmo len za registráciu a €4,000 vstupný bonus Tipsportu na stávkovanie online!