Psychológia pri stávkovaní – 1. časť (1/2)

V článku Psychológia pri stávkovaní – 1. časť si rozoberieme detailne jeden z najdôležitejších aspektov úspešného tipéra – psychológiu. Tak ako v každej ľudskej činnosti musíte dodržiavať svoju myseľ čistú, stanoviť si ciele, dodržiavať zásady a mnoho ďalšieho. Tým môžete navýšiť svoje zisky.

Mnoho tipérov sa nedodržiava žiadnych zásad, nemajú stanovené ako a čo budú tipovať, nemajú vybraný stávkový systém podľa ktorého budú stávkovať a hlavne sa častokrát nechajú uniesť či už svojim neúspešným obdobím, alebo nebodaj kamarátmi.

Psychológia pri stávkovaní - 1. časť mozog
Psychológia pri stávkovaní – 1. časť

Na začiatok si je dôležité uvedomiť, že nato, aby ste sa zlepšili v akejkoľvek činnosti je dôležitý čas a s ním nadobudnutá prax a cit pre danú činnosť. Taktiež je potrebné sa vzdelávať. A je jedno či ste lekár, moderátor, pokrový hráč, alebo tipér. Každý lekár si na začiatku štúdia vyberie odbor ktorému sa chce venovať a tomu všetko podriadi. Po tom ako vyjde z Univerzity však ešte ani zďaleka nie je špičkový napríklad chirurg. Potrebuje sa ďalej učiť od skúsenejších kolegov pri ich operáciách, sám vykonávať za asistencie skúsených kolegov menšie operácie a až postupom času z neho bude špičkový lekár. Všetko chce čas a kľudnú myseľ.

To isté platí aj pri tipovaní, no s tým rozdielom, že neexistuje Univerzita Tipovania. Preto si treba uvedomiť, že je dôležité čítať rady, podriadiť tomu svoju myseľ a postupne získavať potrebnú prax, kvalitu a tým pádom postupne prídu výhry.

Psychológiu pri stávkovaní si môžeme rozdeliť hneď na niekoľko častí (niektoré z nich už boli spomenuté):

1. Určiť si cieľ
2. Nájsť pre seba najlepší možný systém stávkovania
3. Zachovať si chladnú hlavu, resp. vedieť ovládať emócie
4. Tipovaniu sa venovať, keď je na to čas a kľud
5. Stále sa vzdelávať
6. Vedieť analyzovať svoje stávkovanie

1. Určiť si cieľ

S tým by ste mali začať. No samozrejme, že ešte pred tým by ste mali niečo o tipovaní vedieť. Aspoň základy. Ak ich neviete, najskôr si ich osvojte. Sú to jednoduché základy. Stačí sa porozprávať s kamarátom ktorý tipuje, prípadne si o tom pozrieť niečo na internete.

A tu je presne prvý psychologický aspekt. Na základe poznatkov ktoré o tipovaní viete, si určite reálne ciele, ktoré nie sú prehnané, ani nejako postavené moc nízko. Proste sebareflexia, ale aj sebavedomie. Treba presne zvážiť na čo máte danosti, koľko času ste schopný denne/týždenne venovať tipovaniu, ako sa vyznáte v športe, ako viete analyzovať zápasy a ako si viete v budúcnosti pomôcť radami, ktoré sa dozviete napríklad z našej stránky.

Na základe toho si určite, koľko chcete do stávkovania investovať a koľko by ste z neho chceli mať po mesiaci, či už peňazí, alebo poznatkov (krátkodobý cieľ), o cca 4 mesiac (strednodobý cieľ) a o rok, teda aký budete o rok tipér a či vám to stojí zato (dlhodobý cieľ). Ak sa reálne zhodnotíte že viete tomu obetovať max. 1 hodinu týždenne, v znalosti športovej problematiky ste taký mierne podpriemerný, analyzovať zápasy neviete vôbec a chcete do toho investovať ako úvodný bankroll €100, tak nečakajte (ak nebudete mať extra šťastie), že o mesiac budete v zisku €1,000 a budete vedieť o športe všetko, o 4 mesiace €10,000 a budete vedieť analyzovať zápasy na 100%, no a do roka vám to vynesie €1,000,000.

Proste musíte reálne zhodnotiť svoje kvality a podľa toho určiť aj svoj zárobkový cieľ, kvalitatívny cieľ do budúcnosti.

2. Nájsť pre seba najlepší možný systém stávkovania

Tu si treba uvedomiť, či budete hrať rozpisy, sólo stávky, alebo klasické AKO stávky (pár zápasov na jedenom tikete). Od toho si určíte (zase podľa toho koľko sa chcete tipovaniu venovať času a energie), aký stávkový systém budete využívať (na stávkové systémy vám prinesieme prekliky v 2. časti tohto článku). Možno žiadny a budete dávať klasické tikety bez stávkového systému.

No odporúčame dodržiavať tak či tak bankrol managment (o tom viac v treťom bode, teda tiež v 2. časti tohto článku). Potom odporúčame aj vybrať si niektorý zo systémov stávkovania (viď. odstavec vyššie), ktoré sme vám predstavili v predchádzajúcich článkov. Každý je totiž inak náročný na čas, na analyzovanie zápasov a tiež na pravdepodobnosť výhry, čiže matematiku. Tretí bod vám jasne priblíži, prečo by ste si toto všetko mali striktne určiť, resp. prečo to odporúčame. Tretí bod, ako aj 4-tý, 5-ty a 6-ty budú opísané v druhej a zároveň poslednej časti článku o Psychológii pri stávkovaní.

Získaj registráciou €50 stávku bez rizika a €5,000 vstupný bonus SYNOTtipu na tipovanie online!