Tipovanie prezidentských volieb ČR na Tipsporte

Už najbližší víkend sa v Českej republike uskutoční 2. kolo prezidentských volieb. Dostal sa do neho aj úradujúci prezident plný trapasov a nevhodných vyjadrení Miloš Zeman. Oponenta mu robí vedec a vysokoškolský učiteľ Jiří Drahoš. V Tipsporte sú kurzy vyrovnané. Ako vidíte tipovanie prezidentských volieb ČR?

Súčasný prezident českej republiky Miloš Zeman má obdivovateľov aj neprajníkov. Tá druhá skupina mu vyčíta množstvo prešľapov. A to nielen slovných. Občas po troške frťanov dokáže totiž zakopnúť. To by mu však jeho odporcovia ešte odpustili. Pre mnohých je ale problémom napríklad jeho kritizovanie Alexandra Dubčeka, alebo obvinenie českého novinára Ferdinand Peroutka, že napísal niečo ako Hitler je gentleman.

Po dôkladnom hľadaní však zistil, že išlo o podvrh. Zeman si kopol aj do verejnoprávnej televízie, občas utrúsil vulgarizmus, netají sa „láskou“ k Rusku (jeden z jeho citátov „Mojim snom je aby Rusko bolo členom EU a keď sa to niekomu nepáči, môže sa na to pozerať tak, že EU vstúpi do Ruskej federácie a výsledok bude rovnaký,“ atď., atď.

Oponenta mu v 2. kole bude robiť Jiří Drahoš. 68-ročný vedec, učiteľ a bývalý predseda akadémie vied Českej republiky sa vyznačuje nevyhranenými názormi a svoju politickú orientáciu viac-menej ešte len hľadá. Prezentuje sa ako osobnosť s ambíciou spojovať spoločnosť. V jednom má však jasno. Je proeurópsky orientovaný a rád by videl väčšiu aktivitu ČR v Európskej únii. Dôraz tiež kladie na životné prostredie.

V prvom kole získal Miloš Zeman 38.56% hlasov a Jiří Drahoš 26.60%. Na oko to vyzerá tak, že Zeman je jasný favorit, no v Českej republike je to u „nestranných“ voličoch podobne ako v Slovenskej republike, a teda Mečiar alebo niekto iný, Fico alebo niekto iný, Zeman alebo niekto iný (rozumej menšie zlo). V 1. kole skončil s výrazným odstupom na 3. mieste Pavel Fischer s 10.23%.

Presné výsledky 1. kola prezidentských volieb v Českej republike:

Tipovanie prezidentských volieb ČR na Tipsporte
Tipovanie prezidentských volieb ČR na Tipsporte

Podľa prieskumov sa v 2. kole (26.1.-27.1.) chystá k urnám okolo 75% voličov. Prieskum tiež hovorí, že 45.5% hlasov dostane Miloš Zeman a 45% Jiří Drahoš. Ten má však o čosi väčší počet voličov, ktorí tvrdia, že mu hlas určite odovzdajú. Podľa skúseností demografov sa však reálna účasť v druhom kole pohybuje približne na úrovni prvého kola, kde svoj hlas odovzdalo necelých 62 percent voličov.

A práve účasť vo voľbách bude mať najväčší vplyv na výsledky. Čím väčšia účasť, tým väčšia pravdepodobnosť že sa na prezidentské kreslo posadí Drahoš. Zeman má totiž verných voličov (ako u nás svojho času Mečiar, teraz dlhé roky Fico) a naopak Drahoš má svojich voličov z 1. kola a tých, čo v 1. kole volili iných kandidátov a v 2. kole pôjdu voliť proti Zemanovi.

Kurzy na víťaza 2. kola prezidentských volieb v Českej republike v stávkovej kancelárii Tipsport:

volbyCRkurzy
Kurzy Tipsportu na prezidentské voľby ČR

Získaj €15 zadarmo len za registráciu a €4,000 vstupný bonus Tipsportu na stávkovanie online!