Tipovanie tenisu nie je vôbec jednoduché. Prinášame vám 5 vecí, na ktoré by ste mali pri stávkovaní na tenis upriamiť pozornosť. Nie je to nič, čo by tipujúci nezažili, v podvedomí nevnímali, no len málokedy si to uvedomujeme aj pri tipovaní.
Celý článok sa bude niesť v duch, aby ste si to uvedomili sami na sebe. Teda myslíme tým, že keď ste hrali rekreačne niekedy tenis, možno ešte hrávate. Predpokladáme totiž, že keď ste si na tento článok klikli, tak sa o tenis viac, či menej zaujímate. Ak ste ho nikdy nehrali, tak si to skúste prirovnať k inému športu (ak sa bude dať).
1. Tenisový povrch
Toto si uvedomuje azda každý tipujúci, resp. ten, ktorý sa ako tak o tenis zaujíma. Predstavte si, že si idete zahrať s kamarátom tenis a on povie „ideme hrať do haly.“ Viete, že tam ste s ním z 5 zápasov 4 prehrali a raz iba vyhrali, a tak odpoviete „nie na antuku, tam sme hrali len 3-krát.“ Mimochodom, na nej ste všetky zápasy vyhrali. Každému totiž vyhovuje pri jeho hernom štýle iný povrch. Sú 4 základné: antuka (najpomalší), umelý povrch v hale, tvrdý povrch „hard“ a tráva (najtvrdší povrch). Mimochodom, každý z Grand Slamov sa hrá na inom povrchu.
To isté čo pre rekreačných hráčov platí aj pre profesionálov. Preto sa Nadalovi hovorilo (hovorí) „kráľ antuky“. Vedzte, že jeho prvé 4 tituly z Grand Slamových titulov boli na antuke. Doteraz ich tam získal 10, na tráve vo Wimbledone 2, na US Open 3 a na Australian Open 1.
Preto sme napísali „4 základné povrchy“, lebo aj „koberec“ v hale pripravia raz rýchlejší, inokedy pomalší. To isté platí aj o antuke. Je rýchlejšia aj pomalšia, no taká rýchla ako tráva nikdy nebude. Pre toto všetko netipujte tenisový zápas keď uvidíte že hrá napríklad Djereho (90. v rebríčku) s Basicom (209. v rebričku) podľa mena (ak ich poznáte), alebo podľa umiestnenia v svetovom rebríčku. Laslo Djere totiž obľubuje antuku a od 12.7. do 7.10. hral len na tomto povrchu. Naopak, Mirza Basic sa už dlho potuluje po turnajoch s tvrdým povrchom, a tak sa v tomto zápase bude cítiť „ako doma“. Ako zápas dopadol? Basic vyhral (v deň písania tohto článku 19.10.) 6:1, 6:1….
2. Ide o turnaj alebo Davis Cup?
Mnohým sa to zdá zanedbateľný faktor, ale nie je tomu tak. Na tipovanie tenisu môže mať veľký vplyv. Niekoho baví hrať len o peniaze na okruhoch ATP, inému je blízke potešiť divákov vo vlastnej krajine a dať do súboja ešte o čosi viac. Krásnym príkladom je Dominik Hrbatý. Tento náš výborný bývalý tenista mal na Grand Slamoch bilanciu 53-47, vo dvojhre mal celkovo na okruhu ATP bilanciu 359-318 (vyhral 6 ATP turnajov). A bilancia v Davis Cupe, kde vedel vyburcovať celé obecenstvo? 28:14! Teda na Grand Slamoch mal bilanciu 53% víťazstiev, na okruhu ATP tiež 53% a v Davis Cupe až 67%.
Mimochodom, aj v Davis Cupe platí fakt, že domáci tím si vyberá povrch, preto je potrebné pozorne sledovať pri Davis Cupe aj to, či vyložene antukárske mužstvo nezavíta niekde do V. Británie, kde im nasadia ako povrch trávu….
Aby sme to upriamili aj na váš rekreačný tenis, tak si predstavte, že si idete s kamošom len tak zahrať a ani sa vám moc nechce. Jemu áno. Aby ste sa namotivovali, tak sa stavíte o to, že kto prehrá platí pivo, prípadne kto prehrá bude celý večer platiť. Alebo si zavoláte priateľku nech sa pozerá a vy budete namotivovaný. Proste aj faktor dôležitosti zápasu hrá rolu (pre každého je dôležité niečo iné).
3. Cestovanie, únava
Celý týždeň ste robili v Bratislave, docestovali ste domov do Lip. Mikuláša, unavený ste jak magor a kamarát vás zavolá hrať tenis v piatok večer. Aby ste mu urobili radosť tak idete, zápas odfláknete, prehráte 6:1, 6:1 a v kľude konečne idete pred TV a spať.
Do určitej mieri sme toto (únavu, cestovanie) načrtli v bode číslo 1., alebo v tomto článku o outsideroch. Treba si dávať pozor aj na to, či hráč neabsolvoval príliš veľa zápasov v posledných 2-4 týždňoch. Môže prísť únava nielen z hry, ale aj z cestovania. Nie vždy si to hráč najlepšie zmanažuje, ale môže k tomu prispieť aj náhoda. Naviac, môže sa chcieť radšej pripravovať na dôležitý ďalší turnaj, a tak tento vypustí už v 1. kole.
4. Forma
Aj vám sa niekedy darí, niekedy nie. Či už v tenise, práci, živote. To isté platí aj o tenistoch. Preto si treba dať veľký pozor okrem vecí o ktorých sme písali vyššie aj na to, či má daný hráč formu. Darmo je 27. v rebríčku a hrá proti 97-mi, keď v posledných 4 turnajoch vypadol v prvom kole proti outsiderom a naopak jeho súper sa na 97-me miesto posunul za posledné dva mesiace vďaka trom výborne odohraným turnajom z 203. miesta.
5. Psychika
Pre tipovanie tenisu je toto azda najdôležitejší faktor hlavne u tenistiek a nášho Kližana 🙂. Určite ste už videli hlavne u žien zápasy keď jedna hráčka vyhrala prvý set 6:1, v druhom viedla 3:0, následne jej súperka prerazila podanie, nejako sa ďalej naťahovali až druhý set skončil v tajbrejku. Druhá hráčka tajbrejk vyhrala a konečný výsledok? 6:1, 6:7, 0:6. V tomto je labilné hlavne nežné pokolenie, že sa počas zápasu nezmyselne zlomí.
No niektorí hráči (aj muži) nastupujú už do zápasu čudne naladení. Najlepším dôkazom je náš Kližan, ktorý nedávno čelil matchbalu a naschvál dal jasnú loptičku do sita. Nevieme čím je to u neho, ale ani nám (Vám) sa nedarí v práci (je to jeho práca), keď máme iné problémy. Dôležitú vec tak riešime v práci 5 hodín nervózne a mysľou inde, no v psychickej pohode by sme ju zvládli za 2 hodiny a oveľa kvalitnejšie.
Preto si v tenise treba dávať pozor na psychicky labilných jedincov, o ktorých ste sa naviac v posledných dňoch/týždňoch dozvedeli, že sa rozišiel s manželkou, že ho vykradli, že mu policajti za porušenie predpisov dali pokutu (napr. za alkohol), alebo že na neho poslednú dobu média poľujú a on sa v hlave venuje viac im a sociálnym sieťam ako tréningu, atď, atď….
Získaj registráciou €30 na prvú stávku bez rizika od Fortuny na tipovanie online!
1 komentár