Základy tipovania: Typy a druhy stávok

Nasledujúce rozdelenie patrí pod úplné základy tipovania. Každý tipér si môže vybrať aj typ stávok, vďaka ktorým chce byť úspešný. A je ich hneď niekoľko: Sólo stávka, AKU stávka, systémové stávky (kombinované stávky a tzv. maxikombi). Ďalej live stávka, handikepová stávka, či ázijský handicap. My vám prinášame ich prehľad, výhody a nevýhody.

Základy tipovania Typy stávok
Základy tipovania: Typy a druhy stávok

Sólo stávka (jednoduchá stávka)

V takomto prípade je na jednom tikete jeden zápas. Výhra záleží len od vkladu a kurzu. Tieto stávky väčšinou využívajú profesionálni stávkari, ktorí už vedia výborne analyzovať zápasy a buď dajú za vyšší vklad zápas s menším kurzom, prípadne ťažší zápas s vyšším kurzom, ale tak, aby neohrozil ich bankroll. Výhodou je to, že nemusíte čakať na viac zápasov, keď ste práve o tomto jednom presvedčený že vyjde.

AKU stávka

Pozostáva z 2 stávok a viacej. Výsledný kurz na tikete sa vypočíta vynásobením všetkých kurzov z jednotlivých tipov. Eventuálna výhra sa stanovuje tak, že výsledný kurz sa vynásobí vloženou čiastkou na tiket. Výhodou je, že za „menej peňazí môžete mať viacej muziky“. Hráči ktorí chcú získať viac peňazí za nízky vklad tak dajú na jeden tiket viac zápasov, kurzy z nich sa vynásobia a výhra je väčšia. Pozor ale na to, že čím viac zápasov, tým je samozrejme nižšia pravdepodobnosť výhry. Aj keď dáte samé „tutovky“ nemusia vám vyjsť, nakoľko nie každá tutovka vyjde a každý zápas nesie v sebe riziká.

Systémové stávky

Aby ste mali základy tipovania pod palcom, musíte ovládať aj systémové stávky. Tie by sme najskôr mali rozdeliť do kombinovaných a tzv. maxikombi stávok. V podstate ide o dosť podobné stávky, pričom kombinovaná sa jednoduchšie vysvetľuje, preto vám uvedieme príklad na nej.

Zvolíte si na tiket viacej zápasov, tak ako pri AKU stávke, no tentokrát nemusíte trafiť všetky zápasy. Rozdelíte si ich totiž do kombinácií. Vyberiete si napríklad 5 zápasov a podľa kurzov si nastavíte aký systém zvolíte: 2z5, 3z5 či 4z5. Pri 2z5 to znamená, že vsádzate všetky možné dvojkombinácie z piatich zápasov. Pri 3z5 vsádzate všetky možné trojkombinácie z piatich zápasov, atď.. Ak označíme zápasy A, B, C, D, E, tak napríklad 2z5 je celkovo 10 „podtiketov“ (AB, AC, AD, AE, BC, CD, BE, CD, CE, DE). Ak 4z5 tak je to 5 „podtiketov“ (ABCD, BCDE, CDEA, DEAB, EABC).

Výhodou je to (okrem zníženia rizika prehry), že na základe kurzov si určíte, do akej kombinácie pôjdete.

Povedzme že chcete obetovať na celý tiket €10. Ak budete vedieť, že máte napríklad na všetky zápasy kurz 2.0, tak sa začnete rozhodovať 2z5? To je za €10 presne 10 „podtiketov“ po €1. Ak vyjdu 2 zápasy vyhrám na 1 tikete 2.0×2.0x€1 = €4. V takomto prípade tak musia vyjsť 3 zápasy. Vyhrali by ste totiž na 3 tiketoch. Napríklad ak vyjdu zápasy A, B, C tak vyhráte tam, kde máte skombinované AB, BC, AC. Čiže na troch tiketoch vyhráte po €4, spolu €12.

Zamyslite sa tak, či nedáte radšej 3z5. To je tiež za €10 10 „podtiketov“ (ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE, CDE). Tu ak vám vyjdu 3 zápasy vyhráte iba na 1 tikete, napríklad na tom ABC. Výsledný kurz je 2.0×2.0x2.0 to x €1 je €8. Hups. Pri 2z5 by som pri troch uhádnutých bol v pluse, pri troch ešte v strate. Samozrejme, pri iných kurzoch to môže vyjsť úplne inak.

Ide tu o to, aby ste sa správne rozhodli nakoľko chcete riskovať. Preto presne podávate kombinovaný tiket. Lebo chcete eliminovať riziko. Proste si teda všetko poriadne prepočítajte zľava doprava a naspäť a následne sa rozhodnite, čo je pre vás najvhodnejšie.

Maxikombi stávka

Ide prakticky o to isté ako v kombinovaných stávkach no s tým rozdielom, že na tikete vytvoríte skupiny. Napríklad si nájdete 6 zápasov (A, B, C, D, E, F) a najskôr z nich vytvoríte skupiny (v tomto prípade dvojice) – AB (nazvime ju SK1), CD (SK2), EF (SK3). Výsledný kurz v skupine je vynásobením kurzov v skupine. Každá skupina sa tak považuje ako jednotlivá udalosť. Čiže ak ktorýkoľvek zápas v skupine nevyjde, skupina je nevýherná. Následne sa potom už len kombinujú skupiny. V tomto prípade dáme 2z3 spolu za €9. Budú z toho 3 „podtikety“ po €3 (SK1SK2, SK2SK3, SK3SK1).

Ďalšie stávky sú už jednoduchšie a už sme si o niektorých z nich písali:

Live stávka – je stávka počas zápasu.
Handicapová stávka – Používa sa hlavne pri veľkých favoritoch. Outsiderovi dávame fiktívny náskok, napr. 0:1, ktorý musí mužstvo, na ktoré sme vsadili, prekonať.
Ázijský Handicap – Niečo podobné ako Handicapová stávka, no predsa len s rozdielmi.

Získaj registráciou €30 na prvú stávku bez rizika od Fortuny na tipovanie online!