Prirodzenou súčasťou života každého človeka je aj oddych a zábava, medzi ktoré patrí aj hranie a túžba vyhrať. Treba si však uvedomiť potrebu stanovenia si hraníc a praktizovať Zodpovedné hranie, kedy máte hranie pod kontrolou, kedy hranie neovplyvňuje váš osobný, spoločenský a profesijný život a v žiadnom prípade nepôsobí na vašu finančnú situáciu negatívne.
Zamyslite sa nad dôvodmi prečo hráte, zvážte rozumne svoje rozhodnutia a nezabúdajte, že hry sú prístupné len pre dospelých. Informujte sa! Dobre informovaný hráč sa rozhoduje správne!
Naučte sa hrať zodpovedne:
- Hrajte pre zábavu a potešenie, neberte hru ako formu zárobku.
- Nevnímajte hranie ako únik z bežného, nudného života.
- Na hru si stanovte finančný limit, ktorý si môžete dovoliť minúť. Nehrajte na dlh a neriskujte stratu neúmerne vysokých finančných čiastok.
- Strážte si čas, ktorý trávite hraním.
- Nesnažte sa dohnať finančné straty častejším hraním.
- Stanovte si prestávky (najmä pri internetových hrách).
- Informujte sa o možnosti samovylúčenia z hry (storno stávky, zablokovanie hráčskeho konta).
- Rekapitulujte si pravidelne svoje výdavky a čas spojený s hraním.
- Ak máte pocit, že strácate kontrolu nad hraním, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc, alebo sa zverte blízkym.
Kedy hovoríme o problémovom hraní (patologickom hraní)?
Dôvodov na hranie je veľa. Jednou z najsilnejších motivácií je túžba vyhrať. Väčšina výhercov sa zo svojej výhry teší a nemá potrebu minúť všetky vyhraté peniaze na ďalšiu hru. Problémy s hraním nastávajú vtedy, ak hráč pociťuje nutkavú potrebu hrať znovu a znovu. Jeho myseľ sa sústredí len na moment, kedy si opätovne zahrá a všetky svoje peniaze investuje späť do hry. Stáva sa problémovým a teda patologickým hráčom.
Takýto hráč nevie prestať hrať, a to aj napriek vážnym sociálnym dôsledkom, narušeným rodinným vzťahom a problémom v osobnom živote. Patologický hráč miluje časté a stupňujúce sa riziko, pričom hranie pohlcuje väčšinu jeho voľného času, čím sa záujmy a iné aktivity dostávajú do úzadia. Ak už raz vyhral, nie je schopný prestať hrať a často riskuje neúmerne vysoké čiastky.
Aké následky môže mať problémové hranie?
Dôsledky problémového hrania zasiahnu prakticky každú oblasť života hráča. Problémový hráč začína zanedbávať svoje zamestnanie, rodinu, priateľov a svoje záujmy. Stáva sa, že doteraz slušný a zodpovedný človek začne zavádzať a klamať svoje okolie aj seba. Touto hráčskou závislosťou netrpí len samotný hráč, ale aj jeho rodina. Začína zlyhávať v zamestnaní, stráca priateľov a nemá čas na svoje záľuby. Predpokladá sa, že problémové hranie zhorší kvalitu života 10 až 15 ľuďom v jeho okolí.
Potrebujete pomoc?
Ak si svoj problém s hraním uvedomíte, najdôležitejšie pre Vás bude urobiť prvý krok a to začať hovoriť o tomto svojom probléme. Ak si myslíte, že potrebujete pomoc, neváhajte a kontaktujte odborníkov, resp. poraďte sa s priateľmi či rodinou.
Spoločnosť TIPOS nadviazala spoluprácu so Združením abstinentov Slovenska, ktoré sa dlhodobo venuje problematike závislostí, vrátane vplyvov hazardných hier na človeka. ZAS pomáha a radí ako hrať s mierou, zodpovedne, a ako udržať hranie pod kontrolou. Bližšie informácie o združení nájdete na webovej stránke www.abstinenti.sk alebo na e-maili zas1@mail.t-com.sk. Ďalšie informácie získate na webe Zodpovedné hranie od Tiposu.
Adresa pre korešpondenciu : Združenie abstinentov Slovenska, P.O.Box 19, 906 38 Rohožník.
3 komentárov