Tipuj Majstrovstvá Európy žien v basketbale

V piatok 16.6. odštartujú v Českej republike úvodnými zápasmi ME žien v basketbale. Aj Slovensko tu bude mať zastúpenie. Koho favorizujú výsledky v kvalifikačných skupinách a posledné dve umiestnenia na ME? Tipuj Majstrovstvá Európy žien v basketbale na DOXXbete.

ME žien v basketbale sa zúčastní celkovo 16 tímov, ktoré sú rozdelené do 4 základných skupín. Naše reprezentantky sa ocitli v skupine B, kde majú za súperky Talianky, Bielorusky a hráčky z Turecka. A veru, nemusí to byť vôbec ľahká skupina, veď na predchádzajúcich ME skončilo Bielorusko štvrté a Turecko piate. Do toho keď započítame, že Talianky vyhrali kvalifikačnú skupinu s Čiernou Horou (minulé ME boli siedme), tak sa naše dievčatá budú mať čo obracať. Dodajme, že Taliankám sa pred 2 rokmi príliš nedarilo, keď taktiež už v základnej skupine narazili na Bielorusko a Turecko s ktorými prehrali, no a stopku im definitívne vystavilo Grécko. Patrilo im napokon 15. miesto, Slovenky skončili deviate.

Vráťme sa k systému ME. Zo skupín postúpia víťazky priamo do štvrťfinále a tímy na 2. a 3. mieste si zahrajú osemfinále.

Zloženie jednotlivých skupín (v zátvorke nasleduje umiestnenia z posledných 2 ME, – znamená neúčasť):


A – Ukrajina (16, 16), Maďarsko (-, 17 /v roku 2015 bolo na ME 20 tímov/), Česko (6, 11), Španielsko (1, 3).
B – Taliansko (8, 15), Bielorusko (5, 4), Turecko (3, 5), Slovensko (12, 9)
C – Grécko (-, 10), Srbsko (4, 1), Francúzsko (2, 2), Slovinsko (-, -)
D – Belgicko (-, -), Rusko (13, 6), Lotyšsko (15, 13), Čierna Hora (10, 7)

Tipuj Majstrovstvá Európy žien v basketbale rozlosovanie
Tipuj Majstrovstvá Európy žien v basketbale

Môže sa z toho zdať, že „D“ skupina je papierovo jednoznačne najslabšia. No to nemusí byť celkom pravda na základe predšampionátovej prípravy (výsledkov) ktoré Vám priblížime v ďalšom článku a na základe výsledkov v kvalifikačných skupinách.

Napríklad Belgicko bolo v 3-člennej kvalifikačnej skupine a postúpilo z prvého miesta pred Bieloruskami! Rusky nestratili v 4-člennej kvalifikačnej skupine ani bod, aj keď je pravda, že ju mali pomerne jednoduchú: Grécko, Švajčiarsko a Bulharsko. Čierna Hora a Lotyšsko postúpili z druhých miest, pričom ich skupiny neboli ťažké.

V C skupine hrajúce Francúzsky vyhrali všetkých 6 zápasov vo svojej kvalifikačnej skupine (Chorvátsko, Holandsko, Estónsko). Slovinky vyhrali skupinu pri rovnosti bodov s Lotyškami. Srbky prehrali v kvalifikačnej skupine 2-krát, vždy s Ukrajinou (v skupine mali ešte Nemecko a Luxembursko). No a Grécke hráčky prehrali zas iba 2 zápasy s dominantným Ruskom (v skupine mali ešte Švajčiarsko a Bulharsko).

V našej B skupine si prvenstvo v kvalifikačných skupinách zabezpečili Talianky (1 prehra s Čiernou Horou, inak po 2 výhry s Veľkou Britániou a Albánskom) a hráčky z Turecka (1 prehra o bod v Izraeli, po 2 výhry s Rumunskom a Bosnou a Hercegovinou). Bielorusky skončili po 2 prehrách s Belgičankami na 2. mieste. Taktiež Slovenky, ktoré 2-krát nestačili na naše južné susedky z Maďarska (u nich prehrali o bod) postúpili z 2. miesta. Slovenky oba zápasy s Islandom a Portugalskom vyhrali.

No a ako hrali účastníčky A skupiny v kvalifikácii?

Ukrajinky senzačne dominovali v skupine so Srbskom, Nemeckom a Luxemburskom a bez jedinej prehry sa dostali na ME. Aj hráčky z Maďarska vyhrali skupinu, no raz zakopli so slabučkými hráčkami z Portugalska. O Španielkach nemusí byť ani reč, tie v 3-člennej kvalifikačnej skupine deklasovali 2-krát Fínsko a 2-krát Švédsko. Češky ako usporiadateľky ME kvalifikáciu hrať nemuseli.

Ako sme avizovali, v ďalšom článku Vám priblížime, ako sa jednotlivým krajinám darilo v prípravných zápasoch.

Získaj registráciou €20 bezrizikovú stávku a €2,000 vstupný bonus DOXXbetu na stávkovanie online!