Psychológia pri stávkovaní – 2. časť (2/2)

V druhej časti článku Psychológia pri stávkovaní si rozoberieme veľmi dôležité veci, ktoré by mal každý stávkar dodržiavať. Sú nimi: Ako si zachovať chladnú hlavu, resp. vedieť ovládať emócie, potreba venovať sa tipovaniu, keď je na to čas a kľud, stále sa vzdelávať a vedieť správne analyzovať svoje stávkovanie. 

3. Zachovať si chladnú hlavu, resp. vedieť ovládať emócie

Toto je jeden z najdôležitejších, ak nie najdôležitejší aspekt psychológie stávkara. Každému stávkujúcemu sa občas nedarí a môže to byť z rôznych hľadísk. Napríklad sa mu nedarí a chce to všetko zrazu dobehnúť väčšou stávkou. Pritom si predtým nezanalyzuje pomocou denníka stávkara, prečo sa mu nedarí. Prípadne podal na hokej ktorý začína o 17:00, večer sedí na pive a zistí, že mu tiket nevyšiel, tak sa o 20:30 v podnapitom stave rozhodne, že to zachráni a podá na nejaké večerné futbalové zápasy, ktorým sa až tak nevenuje – tiež celé zle. Alebo má len proste smolu a nevychádzajú mu dobre zanalyzované zápasy/tikety (hneď niekoľko po sebe). Tam sa tak či tak treba držať bankroll managmentu. To sa proste stáva aj tým najlepším stávkarom.

Psychológia pri stávkovaní mozog
Psychológia pri stávkovaní – 2. časť

Treba zachovať psychickú pohodu a chladnú hlavu.

Ďalšou vecou ktorá vás pri psychológii môže ovplyvniť sú vaši kamaráti. Nejaký známy vám povie, že podávaj za viac a hraj „buď – alebo“. Prípadne sa vám smejú, že sa vám aktuálne nedarí. Alebo kamarát vyhral 5 tiketov po sebe a vy sa mu chcete vyrovnať, tak sa ho snažíte čo najrýchlejšie dobehnúť, pričom nerešpektujete, to čo ste si stanovili v prvých dvoch bodoch psychológie pri stávkovaní, teda podľa prvej časti tohto článku. To isté platí, ak vaša partnerka chce zájsť niekam na výlet, vy na to aktuálne nemáte peniaze, tak stavíte „buď – alebo“ na nejaký nezmyselný zápas. Nerobte to, na výlet pôjdete inokedy.

Pri týchto veciach, ako aj pri mnoho ďalších si predstavte ako futbalista zahodí šancu (prirovnajte to k vám, ako vám nevyšiel tiket). Futbalista je menej skúsený a začne byť nervózny (ako vy keď stratíte hlavu pri tipovaní). Spoluhráč mu prihrá na ďalšiu gólovú šancu, on zatvorí oči a vystrelí bombu na „verím v boha“, len aby proste poslal silnú strelu, pritom ani nevidí kam strieľa. To presne by ste urobili vy, keby sa zbesilo, pre akékoľvek vyššie spomenuté príčiny, snažíte rýchlo vyhrať peniaze, ktoré ste prednedávnom prehrali.

Treba mať chladnú hlavu a byť psychicky odolný! Keď budete všetko robiť správne, a teda dodržiavať bankroll managment, používať pri stávkovaní aj matematiku a disciplínu, budete sa snažiť správne tipovať, budete zápasy dôkladne analyzovať, budete hľadať správny kurz a využijete aj jeden pre vás najviac vyhovujúci systém stávkovania z
arbitrážneho stávkovania,
Poissonovu metódu stávkovania,
Valuebetting,
stávkový systém Fibonacci,
stávkový systém Kelly Criterion,

tak budete skôr či neskôr úspešný. Do toho treba používať denník stávkara, o ktorom si viac povieme v šiestom bode tohto článku. 

4. Tipovaniu sa venovať, keď je na to čas a kľud.

Na bod 3 priamo nadväzuje bod 4. Sú dosť spojené, no potrebovali sme vám zdôrazniť, že tipovanie nie je ruleta. Na výber zápasu potrebujete kľud, voľnú myseľ, psychickú pohodu a nie rušivé prostredie niekde v krčme s kamarátmi pri pive. Iba vtedy budete plne sústredený na stávkovanie a vtedy spravíte všetky potrebné kroky k tomu, aby ste na svoj tiket vybrali správne zápasy

5. Stále sa vzdelávať

Ako sme písali v úvodnej časti tohto dvojdielneho článku Psychológia pri stávkovaní, tak okrem zbierania skúseností pri samotnom stávkovaní, analýze vlastného tipovania a na základe toho robenia ďalšieho postupu pri ďalšom stávkovaní, je potrebné sa stále aj vzdelávať. Písali sme aj, že neexistujú stávkové Univerzity. Preto je treba venovať čo najviac pozornosti takýmto článkom a zobrať si z neho všetko, čo vám môže pomôcť.

Okrem toho sa je treba venovať odborným analýzam skúsených stávkarov. My v súčasnej dobe prinášame pred každým kolom analýzu Premier League (ktoré nájdete v podzáložke „Články„). Postupne budeme pridávať ďalšie ligy/športy. Odborné analýzy od iných tipujúcich sa dajú študovať aj na online stránkach stávkových kancelárií. Dobré by bolo, keby ste mali v reálnom živote okolo seba ľudí, ktorí sa tiež venujú stávkovaniu a vedeli aj s nimi dôkladne analyzovať zápasy. Prípadne, ak by sa aspoň intenzívnejšie venovali športu, keď už nie stávkovaniu ako takému. 

6. Vedieť analyzovať svoje stávkovanie

Ďalším dôležitým psychologickým aspektom stávkara je, ak vie objektívne zhodnotiť svoje stávkovanie a na základe toho spraviť vo svojom prístupe zmenu k lepšiemu (výber iných líg, iný počet zápasov na tikete, iný systém stávkovania, atď.). Na to slúži denník stávkara. Svoje stávkovanie môžete taktiež analyzovať s iným dobrým tipujúcim, no ako píšeme vyššie, nie po 10-tom pive v krčme :).

Nezabudnite, že psychológia pri stávkovaní je nesmierne dôležitá! Keď všetky tieto psychologické aspekty budete zvládať a ostanete odolný voči nepriaznivým vplyvom, časom sa z vás stane určite úspešný stávkar!

Získaj registráciou €30 na prvú stávku bez rizika od Fortuny na tipovanie online!