Ako vznikajú kurzy, resp. ako funguje stávkovanie?

Niektorí tipujúci približne tušia ako funguje vytváranie kurzov. Viete ako vznikajú kurzy? V tomto článku si to však rozoberieme dôkladnejšie a prezradíme, prečo je stávková kancelária vo výhode a prečo ju aj napriek tomu môže tipér porážať.

Viete ako vznikajú kurzy
Ako vznikajú kurzy?

Mnohí tipéri si myslia, že kurz na tip presne odzrkadľuje pravdepodobnosť výhry. Zjednodušene povedané, že ak je kurz napríklad 2.0, tak tento tip bude víťazný 1-krát z 2 pokusov. No nie je tomu tak. To by ste potom videli na tenisový zápas dvoch úplne vyrovnaných hráčov kurzy 2.0 na 1 a 2.0 na 2. No také kurzy nie sú nikdy. Na jedného hráča je vypísaný kurz napríklad 1.99 a na druhého 1.78. O tomto vie každý tipujúci, no častokrát si to neuvedomuje.

Celé je to založené na súboji stávková kancelária vs stávkar.

Ak by stávková kancelária vypisovala takéto kurzy, nikdy by nič nevyhrala a mohla by svoje podnikanie zavrieť. Teda možno by vyhrala, ale len za predpokladu, že by viac tipérov podalo na neúspešného tenistu z takéhoto zápasu. Tak ako stávkar, tak aj stávková kancelária chce teda na tipovaní zarábať.

Rozdielov medzi stávkovou kanceláriou a stávkarom je však dosť. V každej stávkovej kancelárii robia odborníci, tzv. bookmakeri, ktorí sa ničomu inému nevenujú, len analyzovaniu zápasov a vytváraniu kurzov. A v každej stávkovej kancelárii je ich naozaj neúrekom (nemyslíme tým len nejakých 5-6 bookmakerov). Bookmakeri k tomu naviac používajú rôzne technické výhody, majú množstvo informačných zdrojov a najlepšie softvéri.

No a k tomu majú jednu veľkú a neodmysliteľnú výhodu. Práve určovanie kurzov, ako sme načrtli v druhom odstavci. Systém teda majú nastavený tak, že stávkové kancelárie vyhrávajú v podstate bez ohľadu na to, ako zápas dopadne. Bookmakeri totiž rozuzlia pravdepodobnosti výsledku a na to určia kurzy. Keďže stávkové musia z niečoho žiť, tak si z kurzov strhnú maržu a až takéto znížené kurzy uvidia tipéri v kurzovej ponuke.

Pre príklad môžme uviesť víkendový zápas najvyššej Slovenskej futbalovej ligy:

Ružomberok – Slovan Bratislava. Stávková kancelária napríklad určila reálne kurzy (pravdepodobnosti) na 1-X-2 takéto: 2.89-3.54-2.69 (tie však neuvidíte). To sú presne kurzy, ktoré sa rovnajú pravdepodobnosti a teda by ste pri nich nemohli využiť ani Surbet. No nevyhrala by ani stávková kancelária, iba v spomínanom prípade, že by ľudia tipovali vo väčšej miere na nesprávny výsledok.

Stávková kancelária si teda stiahne maržu a vypíše tieto kurzy: 2.65-3.3-2.45. Keďže marža tejto stávkovej kancelárie je 8.5%, kurzy v priemere padli o 8.5%. A to je presne zisk stávkovej kancelárie!

Tá musí dohliadať nielen na svoj zisk, ale aj na rozdielne kurzy v stávkových kanceláriách, aby tipéri nemohli využívať Surebet (arbitrážne stávkovanie). To sa im však niekedy nepodarí a sú isté okamihy, keď vďaka Surbetu tipujúci určite vyhrá.

Vyhrávať sa však dá!

Pre túto výhodu stávkových kancelárií je teda potrebné, aby sa tipéri čo najviac venovali rozboru zápasov a hľadali aj zápasy ktoré majú pre nich value. Tu môžete využiť valuebetting. Okrem toho je veľa iných možností ako zvoliť správny stávkarsky systém, prípadne využívať ďalšie rady (stáv. systém Fibonnaci, Kelly Criterion, Parterov princíp, Poissonova metóda, atď). Zároveň by ste mali využívať Bankroll Managment, atď, atď. Všetky rady nájdete pod rôznymi článkami u nás v záložke Rady a návody. Ak toto všetko zvládnete, môžete porážať stávkovú kanceláriu vy.

Získaj registráciou €50 stávku bez rizika a €5,000 vstupný bonus SYNOTtipu na tipovanie online!