MS v cyklistike: Už zajtra je na rade časovka jednotlivcov

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike zažijú druhý z vrcholov už zajtra. Na programe MS v cyklistike je časovka jednotlivcov elite kategórie. Najväčšími favoritmi sú Dumoulin, Froome a R. Dennis. Môže nastať aj prekvapenie?

Menšieho prekvapenia sme sa dočkali už pri časovke tímov. Išla sa na 42.5 km trati a najväčšími favoritmi boli posledné dva víťazné tímy BMC a Quick-Step, s ktorými mal o titul zabojovať hlavne tím okolo Chrisa Froomeho SKY. Od začiatku to tak aj vypadalo, keď na prvom meranom úseku bol na tom najlepšie SKY, ktorý viedol pred Quick-Stepom o 1 sekundu, pričom ďalší favorit BMC tu strácal už 10 sekúnd. Podobne ako BMC sa darilo aj Sunwebu.

No postupne sa všetko menilo. Hlavne keď sa začal oslabovať tím SKY, ktorý došiel do cieľa len vo štvorici, čo je výrazná strata (každý tím má 6 členov, v cieli sa ráta čas 4-tého muža tímu v poradí). Najskôr vypadol z rytmu Owain Doull, no veľkým prekvapením boli problémy Gerainta Thomasa, ktorý sa zastavil na najťažšom stúpaní.

BMC po dôležitom stúpaní ostali len piati, čo im v závere určite nepomohlo.

Ani Quick-Step nedošiel do cieľa v plnom počte.

Naopak Sunweb ako jediný došiel do cieľa so všetkými jazdcami, čo sa v druhej polovičke pretekov jasne ukazovalo. Tím okolo 26-ročné celkového víťaza Giro d´Italia 2017 Toma Dumoulina pomaly ale isto dorovnával stratu a nakoniec sa svojim súperom vzďaloval. Ich víťazstvo síce nie je obrovským prekvapením, no v zozname favoritov figurovali až na 4. mieste. Konečné poradie:
1. Sunweb – 47:50.42 (Dumoulin, Kragh Andersen, Matthews, OOmen, Kamna, Kelderman)
2. BMC – +8.29 (Kung, Oss, R. Dennis, Van Garderen, Scotson, Dillier)
3. SKY – +22.35 (Froome, Kwiatkowski, Thomas, Kiryienka, Doull, Moscon)
4. Quick-Step – +35.20 (Jungles, Vermote, Gilbert, Lampaert, Bauer, Terpstra)
10. BORA (Saganov tím, Peter na tímovú časovku nenastúpil) – 1:55.10 (Bodnar, Konrád, Bárta, Postlberger, Saramotins, Bughardt)

Pred nami je teda časovka jednotlivcov, ktorá patrí medzi ozdoby celých Majstrovstiev sveta. Pripomeňme si, že obhajcom titulu je žijúca tempárska legenda z Nemecka Tony Martin. Časovke kraľuje už dlhú dobu a prvé dva tituly získal ešte v rokoch 2011 a 2012. V roku 2013 ju vyhral pred Bradley Wigginsom a Fabianom Cancellarom. V roku 2014 bolo poradie: 1. Bradley Wiggins, 2. Tony Martin, 3. Tom Dumoulin. 2015. 1. Vasil Kiryienka, 2. Adriano Malori, 3. Jérôme Coppel. 2016: 1. Tony Martin, 2. Vasil Kiryienka, 3. Jonathan Castroviejo, 4. Maciej Bodnar, 5. Ryan Mullen, 6. Rohan Dennis, 7. Yves Lampaert, 8. Jos Van Emden, 9. Reto Hollenstein, 10. Bob Jungels.

Tony Martin však túto sezóne nemá podľa predstáv.

V individuálnych časovkách skončil počas sezóny 2016 postupne na rôznych pretekoch na nasledujúcich miestach (umiestnenia sú zoradené od začiatku sezóny doteraz): 8. Volta a la Comunitat Valenciana, 2. Volta ao Algarve em Bicicleta, 21. Paris-Nice, 2. Baloise Belgium Tour, 2. Critérium du Dauphiné, 1. National Championships Germany, 4. Tour de France, 4. Tour de France druhá časovka, 53. BinckBank Tour (veľmi krátka časovka určená pre špurtérov), 6. OVO Energy Tour of Britain.

Na poslednej reálnej časovke v Británii ho predbehli Boom, Kiryienka, Kung, Van Emden, či Campenaerts. No bola dlhá len 16.1 km. Asi najviac treba barať do úvahy obe časovky z Tour de France. Kde v prvej nestačil na Thomasa, Kunga a Kiryienku a v druhej na Bodnara, Kwiatkowskeho a Frooma. No ideálnu formu nemal pred MS ani minulý rok. Po svojom triumfe o 45 sekúnd pred druhým Kiryienkom vlani povedal „Je to neskutočné. Nemôžem tomu uveriť. Každý vie, že som mal zlú sezónu.“ Kazdopádne, stávkové kancelárie mu moc neveria a s kurzom okolo 28.0 ho radia na 7.-8. miesto.

Naopak, pre odborníkov ako aj stávkové kancelárie je favoritom č. 1 Tom Dumoulin. Niet sa čo čudovať. Na Giro d´Italia triumfoval v celkovom poradí hlavne preto, že v poslednej etape ktorou bola časovka na 29.3 km sa dokázal nielenže dotiahnuť na dovtedy lepších v celkovom poradí, ale ich aj jasne predbehnúť. V tejto časovke skončil druhý, no v celkovom poradí mu to stačilo na predbehnutie súperov o 31s (Quintana) a 40s (Nibali). Dumoulinove časovky v tejto sezóne: 13. Tirreno-Adriatico, 1. Giro d´Italia, 2. Giro d´Italia (druhá časovka), 5. Tour de Suisse, 1. National Championships Netherlands, 3. BinckBank Tour. No a výraznou mierou dopomohol aj svojmu tímu Sunweb aby získali titul v tímovej časovke na MS 2017.

Chris Froome je ďalší z hlavných favoritov.

Jeho tohtoročné časovky: 2. Volta Ciclista a Catalunya, 9. Tour de Romandie, 8. Critérium du Dauphiné, 6. Tour de France, 3. Tour de France (druhá časovka), 4. Vuelta a España, 1. Vuelta a España (druhá časovka). Tu treba podotknúť, že Chris nemal úvod sezóny najlepší, no svoju formu časoval na Tour de France a Vuletu. V oboch prípadoch sa tešil z celkového triumfu. Je ťažké si predstaviť, že dokáže naladiť formu aj na tretí vrchol sezóny.

Vasil Kiryienka – žeby sa po ročnej pauze vrátil na vrchol tento Bielorus? Tento rok odjazdil 9 individuálnych časoviek z ktorých má tieto umiestnenia 3., 3., 4., 5., 7., 8., 18., 22., 56.. Čiže ani u neho to nie je žiadna sláva. Aj keď je pravda, že najlepšie časovky odjazdil pred štartom MS.

Poradie na prvých priečkach môžu zamiešať aj Stefan Küng, Jan Bárta, či Rohan Dennis (ktorého radia odborníci ako jedného z trojice naj favoritov). Rohan vyhral túto sezónu časovku na Tour de Suisse a Tirreno-Adriatico. Viac ich ani neabsolvoval. Na Vuelta a España časovku nedokončil. A Dennis má určite chuť, veď jeho tím spolu s ním (BMC) vyhrali v nedeľu striebornú medailu v tímovej časovke.

No a určite netreba zabúdať na Macieja Bodnara, kolegu našich cyklistov v BORA – hansgrohe. Jeho poradia v individuálnych časovkách v sezóne 2017: 15. Tirreno-Adriatico, 8. Amgen Tour of California, 18. Tour de Suisse. 125. Tour de Suisse (druhá časovka), 25. Tour de France, 1. Tour de France (druhá časovka)!, 2. BinckBank Tour. Z toho je vidieť, že formu ladil na koniec sezóny, práve na časovku jednotlivcov na MS 2017. Pripomíname, že minulú sezónu skončil na MS na 4. mieste len 6 sekúnd za bronzovým Jonathanom Castroviejom.

Profil trate

Veľmi dôležitým faktorom v boji o víťazstvo MS v cyklistike môže byť aj profil trate. V prvom rade treba povedať, že ide o historicky najkratšiu časovku na MS, ktorá meria iba 31 km. Samozrejme, čistokrvným tempárom ako je Tony Martin, či Maciej Bodnar kratšia trať moc nevyhovuje. Naviac, profil trate je mierne členený.

No aby organizátori ešte viac zaplietli situáciu, tak na koniec celej časovky pripravili 3.4 km dlhé stúpanie s priemerným skolnom 9.1%. A to môže byť práve voda na mlyn vrchárom, resp. tempárom, ktorí majú radi aj kopce. Takými sú Chris Froome a hlavný favorit Tom Dumoulin.

Pre všetky tieto atribúty sa pre CyclingNews vyjadril obhajca titulu Tony Martin nasledovne „Záver bude príliš náročný. Budem bojovať zo všetkých síl, veď obhajujem zlato. Myslím si však, že nemám šancu na úspech.

Dosť ho zarazil aj fakt, že cyklisti si budú môcť pred záverečným stúpaním meniť bicykle, čo na MS v cyklistike nebýva zvykom. Na margo tohto Tony konštatoval „Nechápem, ako niekomu napadlo umožniť výmenu bicykla. Vrchári sú jasne zvýhodnení, lebo na normálnom bicykli sa vyšplhajú do kopca oveľa rýchlejšie a výmenou nestratia veľa času.“ Dodáme, že výmena bicyklu zaberie okolo 10 sekúnd z celkového času, zatiaľ čo po výmene bicykla vie vrchár zajazdiť záverečný 3.4 km dlhý kopec o 20 sekúnd rýchlejšie. Trať:

MS v cyklistike trat

Kurzy na víťazstvo v časovke jednotlivcov na MS v cyklistike 2017 v stávkovej spoločnosti Fortuna: MSC_cj

Získaj registráciou €30 na prvú stávku bez rizika od Fortuny na tipovanie online!