Stratégia stávkovania na outsiderov: Kedy sa to oplatí?

Väčšina stávkarov sa snaží hľadať prevažne zápasy, v ktorých je favorit jasný a kurz povedzme 1.2. Stratégia stávkovania na outsiderov je však iná. V takmer všetkých športoch je konkurencia čoraz väčšia a niekedy sa oplatí nájsť zápas, v ktorom je na outsidera až príliš vysoký kurz. Ak si to dôkladne odôvodníte, nebojte sa na neho vsadiť.

Stratégia stávkovania na outsiderov kedy máme staviť
Stratégia stávkovania na outsiderov

Poznáme to všetci. Dám na tohto favorita, na tamtoho, na ďalšieho, atď.. Veď na každého z nich je kurz od 1.1 do 1.3, tak ich treba mať na tikete čo najviac, aby som za vsadených €5 mal výhru aspoň €20. 1.1 x 1.3 x 1.15 x 1.2 x 1.1 x 1.2 x 1.25 x 1.1 x 1.15 je kurz 4.12. Za €5 „mám pekných €20.6“. Mám aj nemám. Na tiket som dal totiž 9 zápasov a podal na všetkých favoritov. No nie vždy (takmer nikdy) všetci vyhrajú. Tak ako sme vám radili v poslednom článku „Premier League pod drobnohľadom„. Aj tam sme vybrali iba 2 zápasy, ktoré sme odporúčali vsadiť. Našťastie práve tie vyšli.

Áno, je lepšie keď sa vsádza na favoritov, ale musíte mať zápasy dôkladne zanalyzované a nedať ich na tiket napríklad tých 9. No niekedy sa stáva, že sa dá predvídať, že outsider prekvapí. Je na to hneď niekoľko dôvodov, prečo môže favorit zahrať zle, resp. outsider vyhrať. Vtedy nám môže (ak máme na to dostatočné dôvody) pomôcť niečo veľmi podobné valuebettingu. Teda nájdeme hodnotu kurzu za peniaze.

Ako teda nájsť outsiderov, ktorí môžu prekvapiť, resp. kedy sa to môže stať?

Stratégia stávkovania na outsiderov sa opiera o základný pilier: Isté mužstvá sú brané ako outsideri, ľudia im neveria a stávkové tak znižujú kurzy na favoritov a naopak práve na outsiderov postupne kurzy narastajú. No nie vždy to odzrkadľuje reálny fakt. Tu sú dôvody, prečo môže outsider prekvapiť:

Outsider má motiváciu naviac, resp. veľkú motiváciu

Mužstvo bojuje o záchranu a hráči už vedia, že ak tento zápas prehrajú, budúcu sezónu si zahrajú nižšiu súťaž. Alebo je možné, že majú radi svojho trénera, ktorému hrozí „vyhadzov“, nakoľko mali zlé obdobie (napr. kvôli vyššej maródke) a prehrávali. Motivačný faktor môže byť aj fakt, že im bolo v minulom kole ukrivdené rozhodcom a chcú dokázať, že na to majú. Prípadne im bolo ukrivdené v minulom zápase proti tomuto favoritovi čo s nim teraz idú hrať. Alebo došiel nový tréner a všetci čo nastúpia sa budú chcieť ukázať, že do základnej zostavy patria a preto nechajú na ihrisku dušu. Tých dôvodov môže byť veľa.

Favorit nenastúpi úplne v pohode, resp. v plnej sile

Favorit už má hlavu niekde na dôležitom zápase v pohárovej Európe a preto tomuto zápasu neprikladá až takú váhu a nastúpi s pomaly „B“ tímom. Alebo majú množstvo zranených a tých zdravých budú radšej šetriť na ďalší zápas, ktorý hrajú proti priamemu konkurentovi v boji o účasť v Lige Majstrov. Alebo jednoducho sa už zmieria pár kôl pred koncom ligy, že do Ligy Majstrov sa nedostanú a tréner bude teda skúšať novú taktiku, rozostavenie, hráčov.

Niečo podobné sme mohli vidieť minulú sezónu  v podaní Manchesteru United. V závere mali množstvo zranených (ako Ibrahimovič, Shaw, Rojo, Pogba, Young, Jones, atď.). Hrali o 4-té miesto v tabuľke zarućujúce účasť v Lige Majstrov, ale aj Európsku Ligu (EL). Víťaz Európskej Ligy ide tiež do Ligy Majstrov (LM) tú ďalšiu sezónu. Mourinho vyhodnotil, že cez EL sa do LM dostane ľahšie (v posledných 6-tich zápasoch mali hrať v lige proti ManCity, Arsenalu a Tottenhamu) a tak zdravých hráčov z A tímu nechával hrat EL a v podstate svoj B tím staval na ligu. Vyplatilo sa mu to. V lige síce strácali bod za bodom (z posledných 6 zápasov mali bilanciu 1-3-2), no zvíťazili v Európskej Lige a tak hrajú túto sezónu Ligu Majstrov.

Pri individuálnych športoch to môže byť napríklad to (dajme tomu v tenise), že favorit odohral 3 turnaje po sebe a vždy sa dostal minimálne do semifinále. S tým nerátal, chcel aj trénovať. Štvrtý týždeň má hrať štvrtý turnaj. No práve končí „antuková sezóna“ a začína sa príprava na Wimbledon (tráva). Hlava mu už behá niekde tam, že sa chce pripraviť aj na „sezónu trávnatých povrchov“. Motiváciu má teda už niekde na Wimbledone, naviac je už unavený, veď hral 3 týždne v kuse.

Psychika hráčov

V prvých dvoch veciach sme si hovorili o motivácii outsidera, opatrnosti favorita, straty motivácie a podobne. Úzko s tým súvisí aj celková psychika v tímoch. Napríklad keď chcú odvolať hráči trénera no vedenie to urobiť nechce, tak dokážu naschvál aj strácať body. Alebo favoritovi jednoducho nechodia výplaty. Toto sú skôr znaky zo slovenských ako európskych/svetových súťaží, ale tiež treba na to prihliadať.

Zoberte si ako príklad súčasnú hokejovú Nitru. V posledných ročníkoch skončili celkovo: 2012/2013 – 3, 2013/2014 – 2, 2014/2015 – 3, 2015/2016 – 1, 2016/2017 – 2. Posledných 5 ročníkov jedna zlatá priečka a po 2 strieborné a bronzové. Káder oproti minulej sezóne je minimálne rovnako kvalitný.

Z prvých dvoch útokov odišiel len Slovák, no nahradil ho Luciani, aktuálne najproduktívnejší hráč ligy. Aj ostatné náhrady v 3 a 4 útoku boli adekvátne. Ako je teda možné, že dostali spolu s beznádejnou Detvou najviac gólov po 13. kole v lige (48)? Ako je možné že dokážu v N. Zámkoch prehrávať po 2. tretinách 6:1, doma s B. Bystricou prehrať 7:1, doma so slabou Žilinou 2:3, v Žiline dokonca 10:4, atď.. Zabudol obranca Milam hrať (2-krát po sebe v zostave celého ročníka Tipsport Ligy pre sezóny 2015/216 a 2016/2017), zabudli ofenzívni ťahúni z minulej sezóny strieľať góly (H. Ručkay a Kutálek)? Obaja majú minimum bodov na svojom konte. Zabudli obrancovia Mezei, Ordzovenský, Versteeg, Pupák brániť? Zabudol Hartzell (už vyhodený) chytať? Atď..

Z týchto 8-mich menovaných bolo 6 v majstrovskej zostave…. Nie. Problém je niekde inde. Majú nezhody s trénerom? Nedostávajú peniaze? Tvoria sa skupinky v tíme? Čo sa tam deje? Ťažko povedať, no psychika tam určite nie je dobrá…. Psychiku budeme ale rozoberať v článku o tenise, ktorý vám čoskoro prinesieme.

Stávková vypisuje na zápas veľa stávkových možností

Tu to už nie je presne o favoritovi a outsiderovi, no niektoré stávkové kancelárie už vypisujú kurzy aj na to, či bude prvý out, alebo roh, či odohrá hráč v hokeji toľko minút alebo hentoľko, atď.. No ich bookmakeri nemusia byť v týchto a častokrát ešte atypickejších stávkach až takí zbehlí a môžu na outsidera v niečom vypísať až príliš vysoký kurz. No toto je už fakt viac menej o valuebettingu.

Získaj registráciou €20 bezrizikovú stávku a €2,000 vstupný bonus DOXXbetu na stávkovanie online!